2014 Conference Tournaments

All Times Eastern
Page last updated 5/25/2014 8:12 PM

Completed Games Only -- Visit the Daily Scoreboard for In Progress Games

Atlantic 10 Tournament, Saint Louis, MO
Game 1 5/21 11:00 AM Richmond (#5) 2 VCU (#4) 5
Game 2 5/21 2:30 PM Fordham (#7) 4 Saint Joseph's (#2) 9
Game 3 5/21 9:30 PM Dayton (#6) 3 George Mason (#3) 4
Game 4 5/22 12:00 PM Fordham (#7) 4 Dayton (#6) 3 Dayton (#6) eliminated
Game 5 5/22 11:00 AM VCU (#4) 9 Saint Louis (#1) 4
Game 6 5/22 2:30 PM Saint Joseph's (#2) 4 George Mason (#3) 5
Game 7 5/22 6:00 PM Fordham (#7) 2 Saint Louis (#1) 12 Fordham (#7) eliminated
Game 8 5/22 9:30 PM Richmond (#5) 2 Saint Joseph's (#2) 12 Richmond (#5) eliminated
Game 9 5/23 1:00 PM VCU (#4) 0 George Mason (#3) 3
Game 10 5/23 4:30 PM Saint Louis (#1) 9 Saint Joseph's (#2) 1 Saint Joseph's (#2) eliminated
Game 11 5/23 8:00 PM VCU (#4) 8 Saint Louis (#1) 6 Saint Louis (#1) eliminated
Game 12 5/24 1:00 PM George Mason (#3) 3 VCU (#4) 2 George Mason (#3) wins Atlantic 10 Championship
Game 13 5/24 4:30 PM




ACC Tournament, Greensboro, NC
Game 1 5/20 11:00 AM NC State (#10) 3 North Carolina (#7) 4 NC State (#10) eliminated
Game 2 5/20 3:00 PM Georgia Tech (#9) 5 Wake Forest (#8) 3 Wake Forest (#8) eliminated
Game 3 5/21 11:00 AM Clemson (#5) 5 Duke (#4) 3
Game 4 5/21 3:00 PM Georgia Tech (#9) 6 Miami (FL) (#1) 3
Game 5 5/21 7:00 PM North Carolina (#7) 1 Florida State (#2) 7
Game 6 5/22 11:00 AM Maryland (#6) 7 Virginia (#3) 6
Game 7 5/22 3:00 PM Duke (#4) 6 Georgia Tech (#9) 0 Duke (1-1), GT (1-1)
Game 8 5/22 7:00 PM Miami (FL) (#1) 2 Clemson (#5) 3 Clemson (2-0), Miami (0-2)
Game 9 5/23 11:00 AM Florida State (#2) 3 Maryland (#6) 5 FSU (1-1), Maryland (2-0)
Game 10 5/23 3:00 PM Georgia Tech (#9) 3 Clemson (#5) 0 Clemson (2-1), GT (2-1)
Game 11 5/23 7:00 PM Virginia (#3) 3 North Carolina (#7) 2 UNC (0-2), Virginia (1-1)
Game 12 5/24 11:00 AM Duke (#4) 5 Miami (FL) (#1) 6 Duke (1-2), Miami (1-2)
Game 13 5/24 4:15 PM North Carolina (#7) 13 Maryland (#6) 7 Maryland (2-1), UNC (1-2)
Game 14 5/24 8:30 PM Virginia (#3) 4 Florida State (#2) 6 FSU (2-1), Virginia (1-2)
Game 15 5/25 1:00 PM Maryland (#6) 4 Georgia Tech (#9) 9 Georgia Tech (#9) wins ACC Championship
America East Tournament, Lowell, MA
Game 1 5/22 4:15 PM Maine (#4) 1 Stony Brook (#1) 4
Game 2 5/22 8:45 PM Binghamton (#3) 1 Hartford (#2) 6
Game 3 5/23 6:00 PM Stony Brook (#1) 10 Hartford (#2) 6
Game 4 5/23 2:00 PM Maine (#4) 3 Binghamton (#3) 6 Maine (#4) eliminated
Game 5 5/24 2:00 PM Hartford (#2) 0 Binghamton (#3) 8 Hartford (#2) eliminated
Game 6 5/24 8:15 PM Stony Brook (#1) 3 Binghamton (#3) 4
Game 7 5/25 12:00 PM Stony Brook (#1) 7 Binghamton (#3) 8 Binghamton (#3) wins America East Championship
American Tournament, Clearwater, FL
Game 1 5/21 11:00 AM Connecticut (#7) 1 UCF (#2) 7
Game 2 5/21 3:00 PM Temple (#6) 0 Houston (#3) 3
Game 3 5/21 7:00 PM South Florida (#5) 0 Rutgers (#4) 10
Game 4 5/22 11:00 AM Houston (#3) 2 Connecticut (#7) 7 UConn (1-1), Houston (1-1)
Game 5 5/22 3:00 PM Memphis (#8) 3 Louisville (#1) 13
Game 6 5/22 7:00 PM UCF (#2) 6 Temple (#6) 2 Temple (0-2), UCF (2-0)
Game 7 5/23 11:00 AM Rutgers (#4) 1 Memphis (#8) 5 Memphis (1-1), Rutgers (1-1)
Game 8 5/23 3:00 PM Louisville (#1) 1 South Florida (#5) 2 Louisville (1-1), USF (1-1)
Game 9 5/23 7:00 PM Houston (#3) 13 UCF (#2) 8 Houston (2-1), UCF (2-1)
Game 10 5/24 11:00 AM Connecticut (#7) 4 Temple (#6) 9 UConn (1-2), Temple (1-2)
Game 11 5/24 3:00 PM Rutgers (#4) 3 Louisville (#1) 9 Louisville (2-1), Rutgers (1-2)
Game 12 5/24 7:00 PM Memphis (#8) 2 South Florida (#5) 1 Memphis (2-1), USF (1-2)
Game 13 5/25 12:00 PM Houston (#3) 10 Louisville (#1) 4 Houston (#3) wins American Championship
Atlantic Sun Tournament, Fort Myers, FL
Game 1 5/21 10:00 AM East Tennessee (#6) 7 Kennesaw State (#3) 11
Game 2 5/21 1:30 PM Stetson (#7) 7 Mercer (#2) 5
Game 3 5/21 5:30 PM North Florida (#8) 3 Florida Gulf Coast (#1) 5
Game 4 5/21 9:00 PM Jacksonville (#5) 1 Lipscomb (#4) 2
Game 5 5/22 10:00 AM East Tennessee (#6) 7 Mercer (#2) 1 Mercer (#2) eliminated
Game 6 5/22 1:15 PM North Florida (#8) 6 Jacksonville (#5) 7 North Florida (#8) eliminated
Game 7 5/22 5:00 PM Kennesaw State (#3) 7 Stetson (#7) 5
Game 8 5/22 8:30 PM Florida Gulf Coast (#1) 4 Lipscomb (#4) 5
Game 9 5/23 3:00 PM East Tennessee (#6) 2 Stetson (#7) 5 East Tennessee (#6) eliminated
Game 10 5/23 7:00 PM Jacksonville (#5) 0 Florida Gulf Coast (#1) 3 Jacksonville (#5) eliminated
Game 11 5/24 10:00 AM Kennesaw State (#3) 2 Stetson (#7) 1 Stetson (#7) eliminated
Game 12 5/24 1:15 PM Lipscomb (#4) 5 Florida Gulf Coast (#1) 10
Game 13 5/24 5:00 PM




Game 14 5/24 8:15 PM Lipscomb (#4) 11 Florida Gulf Coast (#1) 4 Florida Gulf Coast (#1) eliminated
Game 15 5/25 1:00 PM Kennesaw State (#3) 7 Lipscomb (#4) 1 Kennesaw State (#3) wins Atlantic Sun Championship
Game 16 5/25 4:30 PM




Big Ten Tournament, Omaha, NE
Game 1 5/21 10:00 AM Michigan State (#6) 2 Illinois (#3) 1
Game 2 5/21 2:00 PM Ohio State (#7) 6 Nebraska (#2) 7
Game 3 5/21 6:00 PM Iowa (#8) 2 Indiana (#1) 5
Game 4 5/21 10:00 PM Michigan (#5) 3 Minnesota (#4) 2
Game 5 5/22 11:30 AM Illinois (#3) 6 Ohio State (#7) 5 Ohio State (#7) eliminated
Game 6 5/22 3:15 PM Iowa (#8) 2 Minnesota (#4) 1 Minnesota (#4) eliminated
Game 7 5/22 7:00 PM Michigan State (#6) 2 Nebraska (#2) 3
Game 8 5/22 11:00 PM Indiana (#1) 5 Michigan (#5) 0
Game 9 5/23 4:30 PM Illinois (#3) 2 Michigan State (#6) 11 Illinois (#3) eliminated
Game 10 5/23 8:30 PM Iowa (#8) 1 Michigan (#5) 7 Iowa (#8) eliminated
Game 11 5/24 10:00 AM Nebraska (#2) 6 Michigan (#5) 1 Michigan (#5) eliminated
Game 12 5/24 2:00 PM Indiana (#1) 7 Michigan State (#6) 4 Michigan State (#6) eliminated
Game 13 5/24 6:00 PM




Game 14 5/24 10:00 PM




Game 15 5/25 2:00 PM Nebraska (#2) 4 Indiana (#1) 8 Indiana (#1) wins Big Ten Championship
Big 12 Tournament, Oklahoma City, OK
Game 1 5/21 10:00 AM West Virginia (#6) 10 Kansas (#3) 9
Game 2 5/21 2:00 PM Baylor (#7) 5 TCU (#2) 8
Game 3 5/21 5:30 PM Oklahoma (#8) 4 Oklahoma State (#1) 13
Game 4 5/21 9:45 PM Texas (#5) 8 Texas Tech (#4) 3
Game 5 5/22 10:00 AM Kansas (#3) 3 Baylor (#7) 4 Kansas (#3) eliminated
Game 6 5/22 1:30 PM Oklahoma (#8) 9 Texas Tech (#4) 8 Texas Tech (#4) eliminated
Game 7 5/22 5:30 PM West Virginia (#6) 2 TCU (#2) 6
Game 8 5/22 9:00 PM Oklahoma State (#1) 0 Texas (#5) 3
Game 9 5/23 4:15 PM Baylor (#7) 9 West Virginia (#6) 4 West Virginia (#6) eliminated
Game 10 5/23 10:00 PM Oklahoma (#8) 8 Oklahoma State (#1) 11 Oklahoma (#8) eliminated
Game 11 5/24 10:00 AM TCU (#2) 4 Baylor (#7) 1 Baylor (#7) eliminated
Game 12 5/24 1:30 PM Texas (#5) 1 Oklahoma State (#1) 3
Game 13 5/24 5:00 PM




Game 14 5/24 5:15 PM Texas (#5) 4 Oklahoma State (#1) 6 Texas (#5) eliminated
Game 15 5/25 5:30 PM TCU (#2) 7 Oklahoma State (#1) 1 TCU (#2) wins Big 12 Championship
Big East Tournament, Brooklyn, NY
Game 1 5/22 4:00 PM Xavier (#4) 2 Creighton (#1) 9
Game 2 5/22 8:00 PM Seton Hall (#3) 1 St. John's (#2) 0
Game 3 5/23 4:00 PM Xavier (#4) 8 St. John's (#2) 2 St. John's (#2) eliminated
Game 4 5/24 12:00 PM Creighton (#1) 2 Seton Hall (#3) 1
Game 5 5/24 4:00 PM Xavier (#4) 5 Seton Hall (#3) 3 Seton Hall (#3) eliminated
Game 6 5/25 1:00 PM Creighton (#1) 0 Xavier (#4) 5 Xavier (#4) wins Big East Championship
Big South Tournament, Rock Hill, SC
Game 1 5/20 9:30 AM Charleston Southern (#7) 0 Winthrop (#2) 4
Game 2 5/20 1:00 PM Coastal Carolina (#6) 9 Campbell (#3) 2
Game 3 5/20 5:00 PM Gardner-Webb (#8) 0 Liberty (#1) 3
Game 4 5/20 9:00 PM Radford (#5) 2 High Point (#4) 3
Game 5 5/22 9:30 AM Charleston Southern (#7) 2 Campbell (#3) 6 Charleston Southern (#7) eliminated
Game 6 5/22 1:00 PM Gardner-Webb (#8) 4 Radford (#5) 5 Gardner-Webb (#8) eliminated
Game 7 5/22 5:15 PM Winthrop (#2) 3 Coastal Carolina (#6) 2
Game 8 5/22 8:30 PM Liberty (#1) 0 High Point (#4) 9
Game 9 5/23 3:00 PM Campbell (#3) 15 Coastal Carolina (#6) 11 Coastal Carolina (#6) eliminated
Game 10 5/23 9:45 PM Radford (#5) 3 Liberty (#1) 4 Radford (#5) eliminated
Game 11 5/24 10:00 AM High Point (#4) 1 Campbell (#3) 3
Game 12 5/24 1:30 PM Winthrop (#2) 6 Liberty (#1) 5 Liberty (#1) eliminated
Game 13 5/24 5:00 PM High Point (#4) 1 Campbell (#3) 2 High Point (#4) eliminated
Game 14 5/24 8:30 PM




Game 15 5/25 2:00 PM Campbell (#3) 9 Winthrop (#2) 1 Campbell (#3) wins Big South Championship
Colonial Tournament, Willmington, NC
Game 1 5/21 12:00 PM Northeastern (#5) 3 Delaware (#4) 4
Game 2 5/21 3:30 PM James Madison (#6) 10 UNC Wilmington (#3) 11
Game 3 5/21 7:30 PM Northeastern (#5) 3 James Madison (#6) 1 James Madison (#6) eliminated
Game 4 5/22 12:00 PM Delaware (#4) 4 William & Mary (#1) 11
Game 5 5/22 3:30 PM UNC Wilmington (#3) 4 College of Charleston (#2) 7
Game 6 5/22 7:00 PM Northeastern (#5) 2 Delaware (#4) 3 Northeastern (#5) eliminated
Game 7 5/23 12:00 PM William & Mary (#1) 1 College of Charleston (#2) 3
Game 8 5/23 3:30 PM Delaware (#4) 3 UNC Wilmington (#3) 5 Delaware (#4) eliminated
Game 9 5/23 7:00 PM William & Mary (#1) 12 UNC Wilmington (#3) 6 UNC Wilmington (#3) eliminated
Game 10 5/24 1:00 PM College of Charleston (#2) 6 William & Mary (#1) 4 College of Charleston (#2) wins Colonial Championship
Game 11 5/24 4:30 PM




Conference USA Tournament, Hattiesburg, MS
Game 1 5/21 10:00 AM Old Dominion (#5) 2 Middle Tennessee (#4) 3
Game 2 5/21 1:30 PM Florida International (#8) 2 Rice (#1) 9
Game 3 5/21 5:30 PM UTSA (#7) 4 UAB (#2) 1
Game 4 5/21 8:30 PM East Carolina (#6) 9 Southern Miss (#3) 8
Game 5 5/22 10:00 AM Old Dominion (#5) 3 Florida International (#8) 2 Florida International (#8) eliminated
Game 6 5/22 1:45 PM UAB (#2) 3 Southern Miss (#3) 4 UAB (#2) eliminated
Game 7 5/22 5:15 PM Middle Tennessee (#4) 2 Rice (#1) 8
Game 8 5/22 8:30 PM UTSA (#7) 8 East Carolina (#6) 3
Game 9 5/23 4:00 PM Old Dominion (#5) 2 Middle Tennessee (#4) 1 Middle Tennessee (#4) eliminated
Game 10 5/23 7:30 PM Southern Miss (#3) 3 East Carolina (#6) 1 East Carolina (#6) eliminated
Game 11 5/24 10:00 AM Rice (#1) 2 Old Dominion (#5) 3
Game 12 5/24 1:30 PM UTSA (#7) 7 Southern Miss (#3) 8
Game 13 5/24 5:45 PM Rice (#1) 7 Old Dominion (#5) 5 Old Dominion (#5) eliminated
Game 14 5/24 9:30 PM UTSA (#7) 7 Southern Miss (#3) 0 Southern Miss (#3) eliminated
Game 15 5/25 2:00 PM Rice (#1) 11 UTSA (#7) 5 Rice (#1) wins Conference USA Championship
Horizon Tournament, Mequon, WI
Game 1 5/21 12:00 PM Oakland (#5) 2 Milwaukee (#4) 4
Game 2 5/21 4:00 PM Youngstown State (#6) 7 Valparaiso (#3) 3
Game 3 5/22 12:00 PM Oakland (#5) 0 Valparaiso (#3) 2 Oakland (#5) eliminated
Game 4 5/22 2:00 PM Milwaukee (#4) 12 Illinois-Chicago (#2) 4
Game 5 5/22 8:00 PM Youngstown State (#6) 7 Wright State (#1) 1
Game 6 5/23 12:00 PM Valparaiso (#3) 1 Illinois-Chicago (#2) 0 Illinois-Chicago (#2) eliminated
Game 7 5/23 4:00 PM Valparaiso (#3) 0 Wright State (#1) 7 Valparaiso (#3) eliminated
Game 8 5/23 8:00 PM Milwaukee (#4) 5 Youngstown State (#6) 11
Game 9 5/24 12:00 PM Wright State (#1) 4 Milwaukee (#4) 3 Milwaukee (#4) eliminated
Game 10 5/24 4:00 PM Youngstown State (#6) 5 Wright State (#1) 4 Youngstown State (#6) wins Horizon Championship
Game 11 5/25 12:00 PM




Ivy Championship, New York, NY
Game 1 5/10 12:00 PM Dartmouth 1 Columbia 4
Game 2 5/10 3:30 PM Dartmouth 2 Columbia 6 Columbia Wins Ivy Championship
Game 3 5/11 1:00 PM




MAAC Tournament, Lakewood, NJ
Game 1 5/21 12:00 PM Manhattan (#6) 2 Fairfield (#3) 3
Game 2 5/21 3:30 PM Monmouth (#5) 0 Quinnipiac (#4) 4
Game 3 5/21 7:00 PM Quinnipiac (#4) 1 Canisius (#1) 10
Game 4 5/22 12:45 PM Fairfield (#3) 5 Siena (#2) 3
Game 5 5/23 10:30 AM Manhattan (#6) 7 Monmouth (#5) 8 Manhattan (#6) eliminated
Game 6 5/23 1:00 PM Monmouth (#5) 5 Quinnipiac (#4) 2 Quinnipiac (#4) eliminated
Game 7 5/23 5:00 PM Canisius (#1) 6 Fairfield (#3) 2
Game 8 5/24 12:00 PM Monmouth (#5) 5 Siena (#2) 6 Monmouth (#5) eliminated
Game 9 5/24 3:30 PM Fairfield (#3) 3 Siena (#2) 4 Fairfield (#3) eliminated
Game 10 5/25 12:00 PM Canisius (#1) 5 Siena (#2) 6
Game 11 5/25 3:30 PM Canisius (#1) 1 Siena (#2) 5 Siena (#2) wins MAAC Championship
MAC Tournament, Avon, OH
Game 1 5/21 9:30 AM Buffalo (#6) 6 Miami (OH) (#3) 5
Game 2 5/21 1:00 PM Bowling Green (#5) 2 Kent State (#4) 6
Game 3 5/21 4:30 PM Western Michigan (#8) 3 Ball State (#1) 5
Game 4 5/21 8:00 PM Akron (#7) 9 Central Michigan (#2) 6
Game 5 5/22 9:30 AM Bowling Green (#5) 4 Western Michigan (#8) 7 Bowling Green (#5) eliminated
Game 6 5/22 1:00 PM Miami (OH) (#3) 4 Central Michigan (#2) 3 Central Michigan (#2) eliminated
Game 7 5/22 4:30 PM Buffalo (#6) 1 Akron (#7) 7
Game 8 5/22 8:00 PM Kent State (#4) 4 Ball State (#1) 3
Game 9 5/23 1:00 PM Miami (OH) (#3) 0 Buffalo (#6) 4 Miami (OH) (#3) eliminated
Game 10 5/23 4:30 PM Western Michigan (#8) 4 Ball State (#1) 1 Ball State (#1) eliminated
Game 11 5/24 9:30 AM Akron (#7) 5 Buffalo (#6) 4 Buffalo (#6) eliminated
Game 12 5/24 2:30 PM Kent State (#4) 12 Western Michigan (#8) 2 Western Michigan (#8) eliminated
Game 13 5/24 5:00 PM




Game 14 5/24 8:00 PM




Game 15 5/25 12:00 PM Akron (#7) 0 Kent State (#4) 3 Kent State (#4) wins MAC Championship
Game 16 5/25 3:30 PM




MEAC Tournament, Norfolk, VA
Game 1 5/14 9:00 AM North Carolina Central (South #3) 1 Norfolk State (North #2) 6
Game 2 5/14 12:30 PM UMES (North #4) 0 Bethune-Cookman (South #1) 4
Game 3 5/14 4:00 PM Savannah State (South #4) 8 Delaware State (North #1) 4
Game 4 5/14 7:30 PM Coppin State (North #3) 0 Florida A&M (South #2) 10
Game 5 5/15 9:00 AM North Carolina Central (South #3) 10 UMES (North #4) 5 UMES (North #4) eliminated
Game 6 5/15 12:30 PM Norfolk State (North #2) 2 Bethune-Cookman (South #1) 10
Game 7 5/15 4:00 PM Savannah State (South #4) 14 Florida A&M (South #2) 6
Game 8 5/15 7:30 PM Delaware State (North #1) 1 Coppin State (North #3) 6 Delaware State (North #1) eliminated
Game 9 5/17 10:00 AM North Carolina Central (South #3) 1 Norfolk State (North #2) 10 North Carolina Central (South #3) eliminated
Game 10 5/17 2:00 PM Florida A&M (South #2) 11 Coppin State (North #3) 6 Coppin State (North #3) eliminated
Game 11 5/17 6:00 PM Norfolk State (North #2) 6 Florida A&M (South #2) 3 Florida A&M (South #2) eliminated
Game 12 5/18 1:00 PM Bethune-Cookman (South #1) 16 Savannah State (South #4) 6
Game 13 5/18 5:00 PM Norfolk State (North #2) 5 Savannah State (South #4) 0 Savannah State (South #4) eliminated
Game 14 5/19 11:00 AM Bethune-Cookman (South #1) 4 Norfolk State (North #2) 2 Bethune-Cookman (South #1) wins MEAC Championship
Game 15 5/19 3:00 PM




MVC Tournament, Terre Haute, IN
Game 1 5/20 9:00 AM Illinois State (#5) 6 Wichita State (#4) 0
Game 2 5/20 12:30 PM Southern Illinois (#8) 9 Evansville (#1) 1
Game 3 5/20 4:15 PM Missouri State (#6) 2 Dallas Baptist (#3) 3
Game 4 5/20 7:30 PM Bradley (#7) 6 Indiana State (#2) 2
Game 5 5/21 9:00 AM Wichita State (#4) 8 Evansville (#1) 6 Evansville (#1) eliminated
Game 6 5/21 12:30 PM Missouri State (#6) 9 Indiana State (#2) 1 Indiana State (#2) eliminated
Game 7 5/21 4:00 PM Illinois State (#5) 6 Southern Illinois (#8) 1
Game 8 5/22 1:15 PM Dallas Baptist (#3) 6 Bradley (#7) 5
Game 9 5/22 9:00 AM Wichita State (#4) 2 Southern Illinois (#8) 1 Southern Illinois (#8) eliminated
Game 10 5/22 2:30 PM Missouri State (#6) 7 Bradley (#7) 2 Bradley (#7) eliminated
Game 11 5/22 6:00 PM Illinois State (#5) 6 Wichita State (#4) 1 Wichita State (#4) eliminated
Game 12 5/23 12:30 PM Dallas Baptist (#3) 3 Missouri State (#6) 5
Game 13 5/23 4:00 PM




Game 14 5/23 4:15 PM Dallas Baptist (#3) 9 Missouri State (#6) 4 Missouri State (#6) eliminated
Game 15 5/24 8:00 PM Illinois State (#5) 1 Dallas Baptist (#3) 4 Dallas Baptist (#3) wins MVC Championship
MWC Tournament, Las Vegas, NV
Game 1 5/21 2:00 PM San Jose State (#7) 11 Air Force (#6) 3 Air Force (#6) eliminated
Game 2 5/21 6:00 PM San Jose State (#7) 1 San Diego State (#3) 15
Game 3 5/21 10:00 PM Fresno State (#5) 4 Nevada (#4) 3
Game 4 5/22 2:00 PM San Jose State (#7) 0 Nevada (#4) 4 San Jose State (#7) eliminated
Game 5 5/22 6:00 PM San Diego State (#3) 11 New Mexico (#2) 5
Game 6 5/22 10:00 PM Fresno State (#5) 3 UNLV (#1) 5
Game 7 5/23 2:00 PM Nevada (#4) 10 Fresno State (#5) 2 Fresno State (#5) eliminated
Game 8 5/23 6:00 PM Nevada (#4) 9 New Mexico (#2) 4 New Mexico (#2) eliminated
Game 9 5/23 11:45 PM San Diego State (#3) 4 UNLV (#1) 5
Game 10 5/24 6:00 PM Nevada (#4) 2 San Diego State (#3) 3 Nevada (#4) eliminated
Game 11 5/24 10:00 PM UNLV (#1) 1 San Diego State (#3) 9
Game 12 5/25 4:00 PM UNLV (#1) 3 San Diego State (#3) 4 San Diego State (#3) wins MWC Championship
NEC Tournament, Lakewood, NJ
Game 1 5/22 2:30 PM Wagner (#4) 2 Bryant (#1) 5
Game 2 5/22 6:30 PM Sacred Heart (#3) 3 Central Connecticut State (#2) 4
Game 3 5/23 12:00 PM Wagner (#4) 8 Sacred Heart (#3) 13 Wagner (#4) eliminated
Game 4 5/23 4:30 PM Bryant (#1) 3 Central Connecticut State (#2) 0
Game 5 5/24 12:00 PM Sacred Heart (#3) 2 Central Connecticut State (#2) 0 Central Connecticut State (#2) eliminated
Game 6 5/24 4:15 PM Bryant (#1) 6 Sacred Heart (#3) 2 Bryant (#1) wins NEC Championship
Game 7 5/25 12:00 PM




OVC Tournament, Jackson, TN
Game 1 5/21 4:00 PM Morehead State (#5) 11 SIU Edwardsville (#4) 6
Game 2 5/21 8:30 PM Eastern Illinois (#6) 2 Jacksonville State (#3) 1
Game 3 5/22 12:00 PM SIU Edwardsville (#4) 5 Jacksonville State (#3) 7 SIU Edwardsville (#4) eliminated
Game 4 5/22 4:30 PM Morehead State (#5) 2 Tennessee Tech (#2) 14
Game 5 5/22 8:30 PM Eastern Illinois (#6) 6 Southeast Missouri (#1) 8
Game 6 5/23 12:00 PM Jacksonville State (#3) 13 Eastern Illinois (#6) 2 Eastern Illinois (#6) eliminated
Game 7 5/23 4:00 PM Jacksonville State (#3) 7 Morehead State (#5) 1 Morehead State (#5) eliminated
Game 8 5/23 8:00 PM Tennessee Tech (#2) 9 Southeast Missouri (#1) 2
Game 9 5/24 1:00 PM Jacksonville State (#3) 6 Southeast Missouri (#1) 2 Southeast Missouri (#1) eliminated
Game 10 5/24 5:00 PM Tennessee Tech (#2) 7 Jacksonville State (#3) 10
Game 11 5/25 1:00 PM Tennessee Tech (#2) 2 Jacksonville State (#3) 4 Jacksonville State (#3) wins OVC Championship
Patriot Championship, Campus Sites
Game 1 5/10 12:00 PM Lehigh (#3) 6 Army (#2) 0
Game 2 5/10 3:30 PM Lehigh (#3) 2 Army (#2) 3
Game 3 5/10 12:00 PM Navy (#4) 6 Bucknell (#1) 15
Game 4 5/10 3:30 PM Navy (#4) 4 Bucknell (#1) 8 Navy (#4) eliminated
Game 5 5/11 12:00 PM Lehigh (#3) 3 Army (#2) 1 Army (#2) eliminated
Game 6 5/11 12:00 PM




Game 7 5/16 12:00 PM Lehigh (#3) 4 Bucknell (#1) 5
Game 8 5/16 3:30 PM Lehigh (#3) 2 Bucknell (#1) 7 Bucknell (#1) wins Patriot Championship
Game 9 5/17 12:00 PM




SEC Tournament, Hoover, AL
Game 1 5/20 10:30 AM Tennessee (#11) 2 Vanderbilt (#6) 3 Tennessee (#11) eliminated
Game 2 5/20 1:30 PM Texas A&M (#10) 0 Arkansas (#7) 4 Texas A&M (#10) eliminated
Game 3 5/20 5:30 PM Kentucky (#9) 7 Alabama (#8) 1 Alabama (#8) eliminated
Game 4 5/20 8:30 PM Georgia (#12) 4 Mississippi State (#5) 5 Georgia (#12) eliminated
Game 5 5/21 10:30 AM Vanderbilt (#6) 1 LSU (#3) 11
Game 6 5/21 1:45 PM Arkansas (#7) 2 Ole Miss (#2) 1
Game 7 5/21 5:30 PM Kentucky (#9) 4 Florida (#1) 2
Game 8 5/21 9:30 PM Mississippi State (#5) 12 South Carolina (#4) 0
Game 9 5/22 10:30 AM Vanderbilt (#6) 2 Ole Miss (#2) 7 Vanderbilt (#6) eliminated
Game 10 5/22 1:30 PM Florida (#1) 7 South Carolina (#4) 2 South Carolina (#4) eliminated
Game 11 5/22 5:30 PM LSU (#3) 7 Arkansas (#7) 2
Game 12 5/22 9:15 PM Kentucky (#9) 7 Mississippi State (#5) 6
Game 13 5/23 4:00 PM Ole Miss (#2) 7 Arkansas (#7) 8 Ole Miss (#2) eliminated
Game 14 5/23 7:45 PM Florida (#1) 5 Mississippi State (#5) 1 Mississippi State (#5) eliminated
Game 15 5/24 1:00 PM LSU (#3) 11 Arkansas (#7) 1 Arkansas (#7) eliminated
Game 16 5/24 4:15 PM Kentucky (#9) 5 Florida (#1) 6 Kentucky (#9) eliminated
Game 17 5/25 4:30 PM LSU (#3) 2 Florida (#1) 0 LSU (#3) wins SEC Championship
SoCon Tournament, Charleston, SC
Game 1 5/20 12:00 PM UNC Greensboro (#9) 5 Furman (#8) 6 UNC Greensboro (#9) eliminated
Game 2 5/20 4:15 PM The Citadel (#10) 10 Elon (#7) 7 Elon (#7) eliminated
Game 3 5/21 10:00 AM Appalachian State (#5) 3 Georgia Southern (#4) 2
Game 4 5/21 1:45 PM Furman (#8) 3 Western Carolina (#1) 2
Game 5 5/21 5:15 PM The Citadel (#10) 7 Davidson (#2) 9
Game 6 5/21 9:00 PM Wofford (#6) 2 Samford (#3) 4
Game 7 5/22 10:00 AM Georgia Southern (#4) 8 Western Carolina (#1) 4 Western Carolina (#1) eliminated
Game 8 5/22 2:00 PM The Citadel (#10) 2 Wofford (#6) 4 The Citadel (#10) eliminated
Game 9 5/22 5:45 PM Appalachian State (#5) 1 Furman (#8) 3
Game 10 5/22 9:00 PM Davidson (#2) 3 Samford (#3) 7
Game 11 5/23 3:00 PM Georgia Southern (#4) 2 Appalachian State (#5) 1 Appalachian State (#5) eliminated
Game 12 5/23 6:30 PM Wofford (#6) 10 Davidson (#2) 7 Davidson (#2) eliminated
Game 13 5/24 10:00 AM Furman (#8) 8 Georgia Southern (#4) 11
Game 14 5/24 1:45 PM Samford (#3) 12 Wofford (#6) 3 Wofford (#6) eliminated
Game 15 5/24 6:00 PM Furman (#8) 7 Georgia Southern (#4) 10 Furman (#8) eliminated
Game 16 5/24 8:00 PM




Game 17 5/25 2:00 PM Georgia Southern (#4) 4 Samford (#3) 3 Georgia Southern (#4) wins SoCon Championship
Southland Tournament, Conway, AR
Game 1 5/21 10:00 AM Northwestern State (#5) 3 Southeastern Louisiana (#4) 5
Game 2 5/21 1:30 PM Lamar (#8) 4 Sam Houston State (#1) 10
Game 3 5/21 5:00 PM McNeese State (#7) 4 Nicholls State (#2) 2
Game 4 5/21 9:15 PM Central Arkansas (#6) 3 Texas A&M-Corpus Christi (#3) 1
Game 5 5/22 10:00 AM Northwestern State (#5) 10 Lamar (#8) 8 Lamar (#8) eliminated
Game 6 5/22 1:15 PM Nicholls State (#2) 2 Texas A&M-Corpus Christi (#3) 3 Nicholls State (#2) eliminated
Game 7 5/22 5:00 PM Southeastern Louisiana (#4) 1 Sam Houston State (#1) 0
Game 8 5/22 8:00 PM McNeese State (#7) 3 Central Arkansas (#6) 11
Game 9 5/23 10:00 AM Northwestern State (#5) 4 Sam Houston State (#1) 1 Sam Houston State (#1) eliminated
Game 10 5/23 1:00 PM Texas A&M-Corpus Christi (#3) 5 McNeese State (#7) 7 Texas A&M-Corpus Christi (#3) eliminated
Game 11 5/23 5:00 PM Southeastern Louisiana (#4) 7 Northwestern State (#5) 3 Northwestern State (#5) eliminated
Game 12 5/23 8:15 PM Central Arkansas (#6) 8 McNeese State (#7) 6 McNeese State (#7) eliminated
Game 13 5/24 10:00 AM




Game 14 5/24 10:00 AM




Game 15 5/24 2:00 PM Southeastern Louisiana (#4) 9 Central Arkansas (#6) 4 Southeastern Louisiana (#4) wins Southland Championship
Summit Tournament, Sioux Falls, SD
Game 1 5/22 3:00 PM IPFW (#3) 7 Western Illinois (#2) 8
Game 2 5/22 8:00 PM North Dakota State (#4) 4 South Dakota State (#1) 3
Game 3 5/23 12:00 PM IPFW (#3) 3 South Dakota State (#1) 6 IPFW (#3) eliminated
Game 4 5/23 4:00 PM Western Illinois (#2) 1 North Dakota State (#4) 6
Game 5 5/23 8:00 PM South Dakota State (#1) 2 Western Illinois (#2) 5 South Dakota State (#1) eliminated
Game 6 5/24 2:00 PM North Dakota State (#4) 9 Western Illinois (#2) 0 North Dakota State (#4) wins Summit Championship
Game 7 5/24 5:30 PM




Sun Belt Tournament, Mobile, AL
Game 1 5/21 10:00 AM Western Kentucky (#5) 3 Texas State (#4) 4
Game 2 5/21 2:00 PM Louisiana-Monroe (#8) 3 Louisiana-Lafayette (#1) 7
Game 3 5/21 5:30 PM Troy (#6) 4 Arkansas State (#3) 3
Game 4 5/21 9:30 PM South Alabama (#7) 4 UT Arlington (#2) 8
Game 5 5/22 10:00 AM Western Kentucky (#5) 6 Louisiana-Monroe (#8) 8 Western Kentucky (#5) eliminated
Game 6 5/22 1:30 PM Arkansas State (#3) 4 South Alabama (#7) 3 South Alabama (#7) eliminated
Game 7 5/22 5:00 PM Texas State (#4) 4 Louisiana-Lafayette (#1) 11
Game 8 5/22 9:00 PM Troy (#6) 3 UT Arlington (#2) 7
Game 9 5/23 4:00 PM Louisiana-Monroe (#8) 2 Texas State (#4) 4 Louisiana-Monroe (#8) eliminated
Game 10 5/23 7:30 PM Arkansas State (#3) 12 Troy (#6) 0 Troy (#6) eliminated
Game 11 5/24 10:00 AM Louisiana-Lafayette (#1) 4 Texas State (#4) 3 Texas State (#4) eliminated
Game 12 5/24 1:30 PM UT Arlington (#2) 8 Arkansas State (#3) 7 Arkansas State (#3) eliminated
Game 13 5/24 5:00 PM




Game 14 5/24 8:30 PM




Game 15 5/25 2:00 PM Louisiana-Lafayette (#1) 6 UT Arlington (#2) 5 Louisiana-Lafayette (#1) wins Sun Belt Championship
SWAC Tournament, New Orleans, LA
Game 1 5/14 10:00 AM Prairie View (West #3) 5 Alabama A&M (East #2) 11
Game 2 5/14 1:00 PM Alcorn State (East #3) 5 Texas Southern (West #2) 4
Game 3 5/14 4:00 PM Jackson State (East #4) 7 Arkansas-Pine Bluff (West #1) 1
Game 4 5/14 7:00 PM Grambling State (West #4) 10 Alabama State (East #1) 11
Game 5 5/15 10:00 AM Prairie View (West #3) 12 Arkansas-Pine Bluff (West #1) 9 Arkansas-Pine Bluff (West #1) eliminated
Game 6 5/15 1:00 PM Texas Southern (West #2) 8 Grambling State (West #4) 14 Texas Southern (West #2) eliminated
Game 7 5/15 4:00 PM Alabama A&M (East #2) 3 Jackson State (East #4) 12
Game 8 5/15 7:00 PM Alcorn State (East #3) 2 Alabama State (East #1) 6
Game 9 5/16 10:00 AM Prairie View (West #3) 9 Alabama A&M (East #2) 2 Alabama A&M (East #2) eliminated
Game 10 5/16 1:00 PM Grambling State (West #4) 13 Alcorn State (East #3) 2 Alcorn State (East #3) eliminated
Game 11 5/16 4:00 PM Jackson State (East #4) 8 Prairie View (West #3) 4 Prairie View (West #3) eliminated
Game 12 5/16 7:00 PM Alabama State (East #1) 15 Grambling State (West #4) 6 Grambling State (West #4) eliminated
Game 13 5/17 1:00 PM




Game 14 5/17 4:00 PM




Game 15 5/18 3:00 PM Jackson State (East #4) 9 Alabama State (East #1) 8 Jackson State (East #4) wins SWAC Championship
WAC Tournament, Mesa, AZ
Game 1 5/21 6:00 PM Seattle (#5) 5 Cal State Bakersfield (#4) 6
Game 2 5/21 10:00 PM New Mexico State (#6) 10 Utah Valley (#3) 11
Game 3 5/22 2:00 PM Seattle (#5) 3 New Mexico State (#6) 7 Seattle (#5) eliminated
Game 4 5/22 6:00 PM Utah Valley (#3) 9 UT Pan American (#2) 2
Game 5 5/22 10:00 PM Cal State Bakersfield (#4) 4 Sacramento State (#1) 1
Game 6 5/23 2:00 PM New Mexico State (#6) 7 UT Pan American (#2) 4 UT Pan American (#2) eliminated
Game 7 5/23 6:00 PM New Mexico State (#6) 5 Sacramento State (#1) 9 New Mexico State (#6) eliminated
Game 8 5/23 10:00 PM Utah Valley (#3) 5 Cal State Bakersfield (#4) 2
Game 9 5/24 6:00 PM Sacramento State (#1) 3 Cal State Bakersfield (#4) 1 Cal State Bakersfield (#4) eliminated
Game 10 5/24 10:00 PM Utah Valley (#3) 3 Sacramento State (#1) 10
Game 11 5/25 3:00 PM Utah Valley (#3) 3 Sacramento State (#1) 10 Sacramento State (#1) wins WAC Championship
WCC Tournament, Stockton, CA
Game 1 5/22 6:00 PM Santa Clara (#4) 2 Pepperdine (#1) 5
Game 2 5/22 10:00 PM Gonzaga (#3) 1 Loyola Marymount (#2) 5
Game 3 5/23 3:00 PM Santa Clara (#4) 6 Gonzaga (#3) 8 Santa Clara (#4) eliminated
Game 4 5/23 7:30 PM Pepperdine (#1) 4 Loyola Marymount (#2) 1
Game 5 5/23 11:00 PM Gonzaga (#3) 4 Loyola Marymount (#2) 7 Gonzaga (#3) eliminated
Game 6 5/24 10:00 PM Pepperdine (#1) 6 Loyola Marymount (#2) 1 Pepperdine (#1) wins WCC Championship




This page sponsored by GoDaddy.

Site Meter
This page developed by Cynthia Mills.