2012 Conference Tournaments

All Times Eastern
Page last updated 5/28/2012 3:58 PM

Completed Games Only -- Visit the Daily Scoreboard for In Progress Games

Atlantic 10 Tournament, Bronx, NY
Game 1 5/23 12:00 PM Richmond (#5) 9 Massachusetts (#4) 5
Game 2 5/23 3:30 PM Saint Joseph's (#6) 3 Rhode Island (#3) 0
Game 3 5/23 7:00 PM Massachusetts (#4) 5 Rhode Island (#3) 6 Massachusetts (#4) eliminated
Game 4 5/24 4:00 PM Richmond (#5) 6 Saint Louis (#1) 0
Game 5 5/24 7:30 PM Saint Joseph's (#6) 3 Dayton (#2) 4
Game 6 5/25 10:00 AM Rhode Island (#3) 2 Saint Joseph's (#6) 3 Rhode Island (#3) eliminated
Game 7 5/25 2:00 PM Richmond (#5) 5 Dayton (#2) 9
Game 8 5/25 5:30 PM Saint Joseph's (#6) 0 Saint Louis (#1) 6 Saint Joseph's (#6) eliminated
Game 9 5/25 9:00 PM Richmond (#5) 3 Saint Louis (#1) 2 Saint Louis (#1) eliminated
Game 10 5/26 12:00 PM Dayton (#2) 3 Richmond (#5) 0 Dayton (#2) wins Atlantic 10 Championship
Game 11 5/26 3:30 PM




ACC Tournament, Greensboro, NC
Game 1 5/23 11:00 AM Georgia Tech (#8) 5 Florida State (#1) 4
Game 2 5/23 3:00 PM Miami (#6) 2 NC State (#3) 3
Game 3 5/23 7:00 PM Wake Forest (#7) 0 North Carolina (#2) 6
Game 4 5/24 11:00 AM Clemson (#5) 2 Virginia (#4) 3
Game 5 5/24 3:00 PM Miami (#6) 5 North Carolina (#2) 3 Miami (1-1), UNC (1-1)
Game 6 5/24 7:00 PM Wake Forest (#7) 7 NC State (#3) 3 Wake (1-1), NC St (1-1)
Game 7 5/25 11:00 AM Georgia Tech (#8) 17 Virginia (#4) 5 GT (2-0), Virginia (1-1)
Game 8 5/25 3:15 PM Clemson (#5) 9 Florida State (#1) 7 Clemson (1-1), FSU (0-2)
Game 9 5/25 7:30 PM Wake Forest (#7) 3 Miami (#6) 6 Wake (1-2), Miami (2-1)
Game 10 5/26 11:00 AM Georgia Tech (#8) 5 Clemson (#5) 1 GT (3-0), Clemson (1-2)
Game 11 5/26 3:00 PM Virginia (#4) 7 Florida State (#1) 0 Virginia (2-1), FSU (0-3)
Game 12 5/26 7:00 PM NC State (#3) 0 North Carolina (#2) 4 NC St (1-2), UNC (2-1)
Game 13 5/27 12:00 PM Georgia Tech (#8) 8 Miami (#6) 5 Georgia Tech (#8) wins ACC Championship
America East Tournament, Stony Brook, NY
Game 1 5/23 11:00 AM Binghamton (#3) 2 Albany (#2) 1
Game 2 5/23 3:00 PM Maine (#4) 6 Stony Brook (#1) 14
Game 3 5/24 11:00 AM Albany (#2) 3 Maine (#4) 8 Albany (#2) eliminated
Game 4 5/24 3:00 PM Binghamton (#3) 4 Stony Brook (#1) 7
Game 5 5/25 11:00 AM Maine (#4) 5 Binghamton (#3) 1 Binghamton (#3) eliminated
Game 6 5/25 3:00 PM Stony Brook (#1) 13 Maine (#4) 6 Stony Brook (#1) wins AmEast Championship
Game 7 5/26 12:00 PM




Atlantic Sun Tournament, DeLand, FL
Game 1 5/23 8:00 PM Stetson (#6) 3 Belmont (#1) 4
Game 2 5/23 11:00 AM Mercer (#5) 11 USC Upstate (#2) 2
Game 3 5/23 3:00 PM Florida Gulf Coast (#4) 12 Kennesaw State (#3) 4
Game 4 5/24 11:00 AM Stetson (#6) 1 USC Upstate (#2) 0 USC Upstate (#2) eliminated
Game 5 5/24 3:00 PM Belmont (#1) 1 Kennesaw State (#3) 3
Game 6 5/24 7:00 PM Mercer (#5) 3 Florida Gulf Coast (#4) 4
Game 7 5/25 11:00 AM Belmont (#1) 10 Mercer (#5) 3 Mercer (#5) eliminated
Game 8 5/25 3:00 PM Stetson (#6) 4 Kennesaw State (#3) 5 Stetson (#6) eliminated
Game 9 5/25 7:00 PM Florida Gulf Coast (#4) 4 Belmont (#1) 6
Game 10 5/26 1:00 PM Kennesaw State (#3) 13 Florida Gulf Coast (#4) 4 Florida Gulf Coast (#4) eliminated
Game 11 5/26 5:00 PM Belmont (#1) 10 Kennesaw State (#3) 4 Belmont (#1) wins Atlantic Sun Championship
Big Ten Tournament, Columbus, OH
Game 1 5/23 12:00 PM Michigan State (#5) 10 Nebraska (#4) 9
Game 2 5/23 3:45 PM Ohio State (#6) 12 Penn State (#3) 5
Game 3 5/24 12:00 PM Nebraska (#4) 12 Penn State (#3) 3 Penn State (#3) eliminated
Game 4 5/24 3:45 PM Michigan State (#5) 4 Indiana (#2) 6
Game 5 5/24 7:00 PM Ohio State (#6) 4 Purdue (#1) 5
Game 6 5/25 12:00 PM Nebraska (#4) 2 Ohio State (#6) 6 Nebraska (#4) eliminated
Game 7 5/25 3:30 PM Ohio State (#6) 2 Michigan State (#5) 6 Ohio State (#6) eliminated
Game 8 5/25 7:00 PM Indiana (#2) 0 Purdue (#1) 3
Game 9 5/26 3:30 PM Michigan State (#5) 3 Indiana (#2) 4 Michigan State (#5) eliminated
Game 10 5/26 7:30 PM Purdue (#1) 6 Indiana (#2) 5 Purdue (#1) wins Big Ten Championship
Game 11 5/27 12:00 PM




Big 12 Tournament, Oklahoma City, OK
Game 1 5/23 10:00 AM Oklahoma State (#5) 0 Oklahoma (#4) 1
Game 2 5/23 1:30 PM Kansas State (#8) 1 Baylor (#1) 11
Game 3 5/23 5:00 PM Kansas (#7) 4 Texas A&M (#2) 10
Game 4 5/23 8:30 PM Missouri (#6) 5 Texas (#3) 0
Game 5 5/24 10:00 AM Oklahoma State (#5) 5 Kansas State (#8) 11 Oklahoma State (#5) eliminated
Game 6 5/24 2:00 PM Kansas (#7) 4 Texas (#3) 2 Texas (#3) eliminated
Game 7 5/24 5:00 PM Oklahoma (#4) 3 Baylor (#1) 2
Game 8 5/24 8:30 PM Texas A&M (#2) 3 Missouri (#6) 5
Game 9 5/25 4:15 PM Kansas State (#8) 2 Baylor (#1) 11 Kansas State (#8) eliminated
Game 10 5/25 8:00 PM Kansas (#7) 5 Texas A&M (#2) 3 Texas A&M (#2) eliminated
Game 11 5/26 10:00 AM Oklahoma (#4) 7 Baylor (#1) 2 Baylor (#1) eliminated
Game 12 5/26 1:30 PM Missouri (#6) 12 Kansas (#7) 2 Kansas (#7) eliminated
Game 13 5/26 5:00 PM




Game 14 5/26 8:30 PM




Game 15 5/27 2:00 PM Oklahoma (#4) 7 Missouri (#6) 8 Missouri (#6) wins Big 12 Championship
Big East Tournament, Clearwater, FL
Game 1 5/23 10:00 AM Rutgers (#6) 1 Seton Hall (#3) 6
Game 2 5/23 1:45 PM Notre Dame (#7) 2 St. John's (#2) 12
Game 3 5/23 5:00 PM Pittsburgh (#8) 4 Louisville (#1) 8
Game 4 5/23 8:30 PM Connecticut (#5) 7 South Florida (#4) 2
Game 5 5/24 10:00 AM Rutgers (#6) 0 Notre Dame (#7) 9 Rutgers (#6) eliminated
Game 6 5/24 5:00 PM Pittsburgh (#8) 5 South Florida (#4) 12 Pittsburgh (#8) eliminated
Game 7 5/24 1:30 PM Seton Hall (#3) 3 St. John's (#2) 6
Game 8 5/25 11:00 AM Louisville (#1) 1 Connecticut (#5) 4
Game 9 5/25 3:00 PM Notre Dame (#7) 4 Seton Hall (#3) 3 Seton Hall (#3) eliminated
Game 10 5/25 7:00 PM South Florida (#4) 6 Louisville (#1) 2 Louisville (#1) eliminated
Game 11 5/26 10:00 AM St. John's (#2) 2 Notre Dame (#7) 1 Notre Dame (#7) eliminated
Game 12 5/26 1:15 PM Connecticut (#5) 0 South Florida (#4) 1
Game 13 5/26 12:00 AM




Game 14 5/26 6:30 PM Connecticut (#5) 1 South Florida (#4) 2 Connecticut (#5) eliminated
Game 15 5/27 12:00 PM St. John's (#2) 7 South Florida (#4) 3 St. John's (#2) wins Big East Championship
Big South Tournament, High Point, NC
Game 1 5/22 9:30 AM Radford (#5) 8 Gardner-Webb (#4) 2
Game 2 5/22 1:00 PM Charleston Southern (#8) 8 Coastal Carolina (#1) 9
Game 3 5/22 4:30 PM UNC Asheville (#6) 2 Liberty (#3) 9
Game 4 5/23 9:30 AM High Point (#7) 4 Campbell (#2) 10
Game 5 5/23 12:00 PM Gardner-Webb (#4) 4 Charleston Southern (#8) 3 Charleston Southern (#8) eliminated
Game 6 5/23 3:15 PM UNC Asheville (#6) 1 High Point (#7) 7 UNC Asheville (#6) eliminated
Game 7 5/23 7:00 PM Radford (#5) 3 Coastal Carolina (#1) 5
Game 8 5/24 11:00 AM Liberty (#3) 7 Campbell (#2) 0
Game 9 5/24 3:00 PM Gardner-Webb (#4) 11 Radford (#5) 0 Radford (#5) eliminated
Game 10 5/24 7:00 PM High Point (#7) 9 Campbell (#2) 5 Campbell (#2) eliminated
Game 11 5/25 1:30 PM Coastal Carolina (#1) 4 High Point (#7) 3 High Point (#7) eliminated
Game 12 5/25 10:00 AM Liberty (#3) 4 Gardner-Webb (#4) 3 Gardner-Webb (#4) eliminated
Game 13 5/25 8:30 PM




Game 14 5/25 5:00 PM




Game 15 5/26 4:00 PM Coastal Carolina (#1) 4 Liberty (#3) 1 Coastal Carolina (#1) wins Big South Championship
Colonial Tournament, Harrisonburg, VA
Game 1 5/23 12:00 PM VCU (#5) 11 George Mason (#4) 7
Game 2 5/23 3:30 PM Towson (#6) 7 Delaware (#3) 8
Game 3 5/24 10:00 AM George Mason (#4) 8 Towson (#6) 16 George Mason (#4) eliminated
Game 4 5/24 1:45 PM VCU (#5) 5 UNC Wilmington (#1) 8
Game 5 5/24 6:00 PM Delaware (#3) 11 Hofstra (#2) 3
Game 6 5/24 9:00 PM Towson (#6) 9 VCU (#5) 14 Towson (#6) eliminated
Game 7 5/25 12:00 PM UNC Wilmington (#1) 3 Delaware (#3) 2
Game 8 5/25 3:30 PM VCU (#5) 2 Hofstra (#2) 4 VCU (#5) eliminated
Game 9 5/25 7:00 PM Delaware (#3) 12 Hofstra (#2) 9 Hofstra (#2) eliminated
Game 10 5/26 1:00 PM UNC Wilmington (#1) 9 Delaware (#3) 11
Game 11 5/26 4:45 PM UNC Wilmington (#1) 10 Delaware (#3) 8 UNC Wilmington (#1) wins Colonial Championship
Conference USA Tournament, Pearl, MS
Game 1 5/23 12:00 PM Memphis (#5) 14 Southern Miss (#4) 3
Game 2 5/23 4:00 PM Houston (#8) 5 Rice (#1) 7
Game 3 5/23 8:00 PM East Carolina (#6) 3 Tulane (#3) 4
Game 4 5/24 12:00 PM UAB (#7) 15 UCF (#2) 1
Game 5 5/24 4:00 PM Houston (#8) 7 Southern Miss (#4) 8 Houston (0-2), Southern Miss (1-1)
Game 6 5/24 8:00 PM Memphis (#5) 3 Rice (#1) 2 Memphis (2-0), Rice (1-1)
Game 7 5/25 12:00 PM UAB (#7) 6 Tulane (#3) 3 UAB (2-0), Tulane (1-1)
Game 8 5/25 4:00 PM East Carolina (#6) 1 UCF (#2) 11 ECU (0-2), UCF (1-1)
Game 9 5/25 8:00 PM Houston (#8) 7 Memphis (#5) 3 Houston (1-2), Memphis (2-1)
Game 10 5/26 12:00 PM Tulane (#3) 2 UCF (#2) 6 Tulane (1-2), UCF (2-1)
Game 11 5/26 4:00 PM UAB (#7) 3 East Carolina (#6) 10 UAB (2-1), ECU (1-2)
Game 12 5/26 8:00 PM Southern Miss (#4) 4 Rice (#1) 2 Southern Miss (2-1), Rice (1-2)
Game 13 5/27 2:00 PM Memphis (#5) 0 UAB (#7) 5 UAB (#7) wins C-USA Championship
Great West Tournament, Orem, UT
Game 1 5/22 11:00 AM North Dakota (#6) 1 New Jersey Tech (#3) 0
Game 2 5/22 2:15 PM Chicago State (#7) 4 UT Pan American (#2) 10
Game 3 5/22 6:15 PM Houston Baptist (#5) 10 Northern Colorado (#4) 3
Game 4 5/22 10:00 PM New York Tech (#8) 10 Utah Valley (#1) 17
Game 5 5/23 11:00 AM New Jersey Tech (#3) 7 Chicago State (#7) 11 New Jersey Tech (#3) eliminated
Game 6 5/23 6:00 PM Northern Colorado (#4) 11 New York Tech (#8) 1 New York Tech (#8) eliminated
Game 7 5/23 2:30 PM North Dakota (#6) 18 UT Pan American (#2) 7
Game 8 5/23 9:00 PM Houston Baptist (#5) 8 Utah Valley (#1) 9
Game 9 5/24 6:00 PM Chicago State (#7) 4 Houston Baptist (#5) 8 Chicago State (#7) eliminated
Game 10 5/24 1:00 PM Northern Colorado (#4) 14 UT Pan American (#2) 13 UT Pan American (#2) eliminated
Game 11 5/24 9:00 PM North Dakota (#6) 4 Utah Valley (#1) 15
Game 12 5/25 4:30 PM Houston Baptist (#5) 11 Northern Colorado (#4) 5 Northern Colorado (#4) eliminated
Game 13 5/25 8:00 PM North Dakota (#6) 8 Houston Baptist (#5) 13 North Dakota (#6) eliminated
Game 14 5/26 4:30 PM Utah Valley (#1) 10 Houston Baptist (#5) 6 Utah Valley (#1) wins Great West Championship
Game 15 5/26 8:00 PM




Horizon Tournament, Chicago, IL
Game 1 5/23 12:00 PM Butler (#5) 1 UIC (#4) 10
Game 2 5/23 5:00 PM Youngstown State (#6) 8 Milwaukee (#3) 4
Game 3 5/24 11:00 AM Butler (#5) 2 Milwaukee (#3) 19 Butler (#5) eliminated
Game 4 5/24 4:00 PM UIC (#4) 19 Wright State (#2) 9
Game 5 5/24 9:00 PM Youngstown State (#6) 3 Valparaiso (#1) 16
Game 6 5/25 11:00 AM Milwaukee (#3) 1 Wright State (#2) 2 Milwaukee (#3) eliminated
Game 7 5/25 4:00 PM Wright State (#2) 4 Youngstown State (#6) 5 Wright State (#2) eliminated
Game 8 5/25 9:00 PM UIC (#4) 3 Valparaiso (#1) 4
Game 9 5/26 12:00 PM Youngstown State (#6) 0 UIC (#4) 5 Youngstown State (#6) eliminated
Game 10 5/26 5:00 PM Valparaiso (#1) 3 UIC (#4) 4
Game 11 5/27 1:00 PM Valparaiso (#1) 14 UIC (#4) 5 Valparaiso (#1) wins Horizon Championship
Ivy Championship, Ithaca, NY
Game 1 5/5 12:00 PM Dartmouth 3 Cornell 11
Game 2 5/5 3:00 PM Dartmouth 7 Cornell 1
Game 3 5/6 1:00 PM Dartmouth 1 Cornell 3 Cornell wins Ivy Championship
MAAC Tournament, Troy, NY
Game 1 5/24 3:00 PM Rider (#4) 6 Manhattan (#1) 4
Game 2 5/24 7:00 PM Fairfield (#3) 1 Canisius (#2) 2
Game 3 5/25 3:00 PM Manhattan (#1) 1 Fairfield (#3) 0 Fairfield (#3) eliminated
Game 4 5/25 7:00 PM Rider (#4) 3 Canisius (#2) 10
Game 5 5/26 2:00 PM Manhattan (#1) 6 Rider (#4) 5 Rider (#4) eliminated
Game 6 5/26 6:00 PM Canisius (#2) 4 Manhattan (#1) 5
Game 7 5/27 12:00 PM Canisius (#2) 2 Manhattan (#1) 3 Manhattan (#1) wins MAAC Championship
MAC Tournament, Avon, OH
Game 1 5/23 9:00 AM Western Michigan (#5) 4 Ohio (#4) 2
Game 2 5/23 7:30 PM Buffalo (#8) 0 Kent State (#1) 9
Game 3 5/23 12:30 PM Eastern Michigan (#6) 4 Central Michigan (#3) 3
Game 4 5/23 4:00 PM Miami (#7) 5 Toledo (#2) 0
Game 5 5/24 12:45 PM Ohio (#4) 5 Buffalo (#8) 6 Ohio (#4) eliminated
Game 6 5/24 9:00 AM Central Michigan (#3) 4 Toledo (#2) 3 Toledo (#2) eliminated
Game 7 5/24 4:00 PM Western Michigan (#5) 3 Kent State (#1) 12
Game 8 5/24 8:00 PM Eastern Michigan (#6) 1 Miami (#7) 2
Game 9 5/25 9:00 AM Buffalo (#8) 10 Western Michigan (#5) 8 Western Michigan (#5) eliminated
Game 10 5/25 12:30 PM Central Michigan (#3) 6 Eastern Michigan (#6) 4 Eastern Michigan (#6) eliminated
Game 11 5/25 4:30 PM Kent State (#1) 8 Buffalo (#8) 3 Buffalo (#8) eliminated
Game 12 5/25 9:30 PM Miami (#7) 10 Central Michigan (#3) 11
Game 13 5/26 12:00 PM




Game 14 5/26 3:30 PM Miami (#7) 0 Central Michigan (#3) 7 Miami (#7) eliminated
Game 15 5/26 7:00 PM Kent State (#1) 3 Central Michigan (#3) 1 Kent State (#1) wins MAC Championship
MEAC Tournament, Norfolk, VA
Game 1 5/16 11:30 AM North Carolina A&T (South #3) 3 Norfolk State (North #2) 4
Game 2 5/17 8:00 AM Coppin State (North #4) 4 Bethune-Cookman (South #1) 10
Game 3 5/17 1:00 PM Savannah State (South #4) 8 Delaware State (North #1) 10
Game 4 5/17 9:30 AM UMES (North #3) 13 North Carolina Central (South #2) 5
Game 5 5/17 4:30 PM North Carolina A&T (South #3) 14 Coppin State (North #4) 3 Coppin State (North #4) eliminated
Game 6 5/17 7:00 PM Savannah State (South #4) 3 North Carolina Central (South #2) 10 Savannah State (South #4) eliminated
Game 7 5/18 9:00 AM Norfolk State (North #2) 0 Bethune-Cookman (South #1) 9
Game 8 5/18 12:00 PM Delaware State (North #1) 6 UMES (North #3) 7
Game 9 5/18 3:30 PM North Carolina A&T (South #3) 18 Norfolk State (North #2) 1 Norfolk State (North #2) eliminated
Game 10 5/18 6:00 PM North Carolina Central (South #2) 2 Delaware State (North #1) 16 North Carolina Central (South #2) eliminated
Game 11 5/19 2:45 PM North Carolina A&T (South #3) 2 Delaware State (North #1) 4 North Carolina A&T (South #3) eliminated
Game 12 5/19 12:00 PM Bethune-Cookman (South #1) 3 UMES (North #3) 0
Game 13 5/19 5:30 PM Delaware State (North #1) 7 UMES (North #3) 2 UMES (North #3) eliminated
Game 14 5/20 9:00 AM Bethune-Cookman (South #1) 2 Delaware State (North #1) 3
Game 15 5/20 12:30 PM Bethune-Cookman (South #1) 8 Delaware State (North #1) 3 Bethune-Cookman (South #1) wins MEAC Championship
MVC Tournament, Springfield, MO
Game 1 5/22 10:00 AM Evansville (#5) 3 Illinois State (#4) 10
Game 2 5/22 1:30 PM Creighton (#8) 5 Indiana State (#1) 0
Game 3 5/22 5:00 PM Southern Illinois (#6) 6 Wichita State (#3) 3
Game 4 5/22 8:30 PM Bradley (#7) 5 Missouri State (#2) 3
Game 5 5/23 10:00 AM Evansville (#5) 8 Indiana State (#1) 5 Indiana State (#1) eliminated
Game 6 5/23 1:30 PM Wichita State (#3) 0 Missouri State (#2) 7 Wichita State (#3) eliminated
Game 7 5/23 5:00 PM Illinois State (#4) 5 Creighton (#8) 11
Game 8 5/23 8:30 PM Southern Illinois (#6) 9 Bradley (#7) 8
Game 9 5/24 10:00 AM Evansville (#5) 4 Illinois State (#4) 5 Evansville (#5) eliminated
Game 10 5/24 1:30 PM Missouri State (#2) 11 Bradley (#7) 8 Bradley (#7) eliminated
Game 11 5/24 6:15 PM Creighton (#8) 10 Illinois State (#4) 3 Illinois State (#4) eliminated
Game 12 5/24 9:45 PM Southern Illinois (#6) 3 Missouri State (#2) 2 Missouri State (#2) eliminated
Game 13 5/25 1:30 PM




Game 14 5/25 5:00 PM




Game 15 5/26 8:00 PM Creighton (#8) 8 Southern Illinois (#6) 6 Creighton (#8) wins MVC Championship
MWC Tournament, Las Vegas, NV
Game 1 5/24 6:00 PM San Diego State (#3) 15 TCU (#2) 16
Game 2 5/24 10:45 PM UNLV (#4) 0 New Mexico (#1) 13
Game 3 5/25 6:00 PM San Diego State (#3) 15 UNLV (#4) 9 UNLV (#4) eliminated
Game 4 5/25 10:00 PM TCU (#2) 2 New Mexico (#1) 5
Game 5 5/26 6:00 PM San Diego State (#3) 12 TCU (#2) 11 TCU (#2) eliminated
Game 6 5/26 10:00 PM New Mexico (#1) 22 San Diego State (#3) 3 New Mexico (#1) wins MWC Championship
Game 7 5/27 4:00 PM




NEC Tournament, Norwich, CT
Game 1 5/17 12:00 PM Fairleigh Dickinson (#4) 1 Monmouth (#1) 7
Game 2 5/17 3:30 PM Central Connecticut State (#3) 2 Sacred Heart (#2) 3
Game 3 5/18 12:00 PM Fairleigh Dickinson (#4) 3 Central Connecticut State (#3) 2 Central Connecticut State (#3) eliminated
Game 4 5/18 3:30 PM Monmouth (#1) 0 Sacred Heart (#2) 6
Game 5 5/19 12:00 PM Fairleigh Dickinson (#4) 3 Monmouth (#1) 5 Fairleigh Dickinson (#4) eliminated
Game 6 5/19 3:30 PM Sacred Heart (#2) 5 Monmouth (#1) 1 Sacred Heart (#2) wins NEC Championship
Game 7 5/20 12:00 PM




OVC Tournament, Jackson, TN
Game 1 5/23 4:00 PM Morehead State (#5) 1 Eastern Illinois (#4) 2
Game 2 5/23 8:00 PM Southeast Missouri (#6) 4 Jacksonville State (#3) 1
Game 3 5/24 12:00 PM Morehead State (#5) 5 Jacksonville State (#3) 12 Morehead State (#5) eliminated
Game 4 5/24 4:00 PM Eastern Illinois (#4) 11 Eastern Kentucky (#2) 2
Game 5 5/24 8:00 PM Southeast Missouri (#6) 4 Austin Peay (#1) 3
Game 6 5/25 12:00 PM Jacksonville State (#3) 9 Eastern Kentucky (#2) 4 Eastern Kentucky (#2) eliminated
Game 7 5/25 4:00 PM Jacksonville State (#3) 6 Austin Peay (#1) 7 Jacksonville State (#3) eliminated
Game 8 5/25 8:00 PM Eastern Illinois (#4) 7 Southeast Missouri (#6) 6
Game 9 5/26 1:00 PM Austin Peay (#1) 10 Southeast Missouri (#6) 6 Southeast Missouri (#6) eliminated
Game 10 5/26 5:00 PM Eastern Illinois (#4) 0 Austin Peay (#1) 7
Game 11 5/27 1:00 PM Eastern Illinois (#4) 0 Austin Peay (#1) 3 Austin Peay (#1) wins OVC Championship
Patriot Championship, Campus Sites
Game 1 5/12 2:00 PM Navy (#3) 0 Holy Cross (#2) 1
Game 2 5/12 5:30 PM Navy (#3) 2 Holy Cross (#2) 4 Navy (#3) eliminated
Game 3 5/12 12:00 PM Lafayette (#4) 7 Army (#1) 8
Game 4 5/12 3:00 PM Lafayette (#4) 3 Army (#1) 6 Lafayette (#4) eliminated
Game 5 5/13 1:00 PM




Game 6 5/13 1:00 PM




Game 7 5/20 12:00 PM Holy Cross (#2) 0 Army (#1) 4
Game 8 5/20 3:00 PM Holy Cross (#2) 7 Army (#1) 4
Game 9 5/22 2:00 PM Holy Cross (#2) 4 Army (#1) 8 Army (#1) wins Patriot Championship
SEC Tournament, Hoover, AL
Game 1 5/22 10:30 AM Ole Miss (#9) 0 Kentucky (#4) 2
Game 2 5/22 1:30 PM Mississippi State (#7) 9 Arkansas (#6) 1
Game 3 5/22 5:30 PM Auburn (#10) 1 Florida (#3) 6
Game 4 5/22 8:45 PM Georgia (#8) 1 Vanderbilt (#5) 4
Game 5 5/23 10:30 AM Ole Miss (#9) 2 Arkansas (#6) 0 Arkansas (#6) eliminated
Game 6 5/23 1:45 PM Mississippi State (#7) 3 LSU (#1) 2
Game 7 5/23 5:30 PM Auburn (#10) 3 Georgia (#8) 2 Georgia (#8) eliminated
Game 8 5/23 9:00 PM Vanderbilt (#5) 3 South Carolina (#2) 2
Game 9 5/24 10:30 AM Ole Miss (#9) 2 LSU (#1) 11 Ole Miss (#9) eliminated
Game 10 5/24 2:15 PM Kentucky (#4) 5 Mississippi State (#7) 1
Game 11 5/24 5:30 PM Auburn (#10) 3 South Carolina (#2) 5 Auburn (#10) eliminated
Game 12 5/24 9:00 PM Florida (#3) 1 Vanderbilt (#5) 2
Game 13 5/25 4:00 PM LSU (#1) 3 Mississippi State (#7) 4 LSU (#1) eliminated
Game 14 5/25 8:00 PM South Carolina (#2) 2 Florida (#3) 7 South Carolina (#2) eliminated
Game 15 5/26 1:00 PM Kentucky (#4) 1 Mississippi State (#7) 2 Kentucky (#4) eliminated
Game 16 5/26 4:30 PM Vanderbilt (#5) 8 Florida (#3) 6 Florida (#3) eliminated
Game 17 5/27 3:30 PM Mississippi State (#7) 3 Vanderbilt (#5) 0 Mississippi State (#7) wins SEC Championship
SoCon Tournament, Greenville SC
Game 1 5/23 10:00 AM The Citadel (#7) 8 College of Charleston (#2) 6
Game 2 5/23 2:30 PM Georgia Southern (#6) 19 Elon (#3) 2
Game 3 5/23 6:00 PM Furman (#8) 5 Appalachian State (#1) 7
Game 4 5/23 9:45 PM Western Carolina (#5) 0 Samford (#4) 7
Game 5 5/24 10:00 AM College of Charleston (#2) 12 Elon (#3) 14 College of Charleston (#2) eliminated
Game 6 5/24 2:45 PM Furman (#8) 9 Western Carolina (#5) 8 Western Carolina (#5) eliminated
Game 7 5/24 7:00 PM The Citadel (#7) 1 Georgia Southern (#6) 8
Game 8 5/24 10:30 PM Appalachian State (#1) 7 Samford (#4) 12
Game 9 5/25 3:00 PM Elon (#3) 7 The Citadel (#7) 3 The Citadel (#7) eliminated
Game 10 5/25 7:00 PM Furman (#8) 13 Appalachian State (#1) 4 Appalachian State (#1) eliminated
Game 11 5/26 10:00 AM Georgia Southern (#6) 10 Elon (#3) 7 Elon (#3) eliminated
Game 12 5/26 2:00 PM Samford (#4) 12 Furman (#8) 2 Furman (#8) eliminated
Game 13 5/26 5:00 PM




Game 14 5/26 8:00 PM




Game 15 5/27 2:00 PM Georgia Southern (#6) 6 Samford (#4) 9 Samford (#4) wins SoCon Championship
Southland Tournament, San Marcos, TX
Game 1 5/23 10:00 AM McNeese State (#5) 2 UT Arlington (#4) 6
Game 2 5/23 1:00 PM Texas A&M-Corpus Christi (#8) 9 Sam Houston State (#1) 2
Game 3 5/23 5:00 PM Stephen F. Austin (#6) 1 Texas State (#3) 11
Game 4 5/23 8:00 PM Central Arkansas (#7) 3 Southeastern Louisiana (#2) 6
Game 5 5/24 10:00 AM McNeese State (#5) 1 Sam Houston State (#1) 7 McNeese State (#5) eliminated
Game 6 5/24 1:00 PM Stephen F. Austin (#6) 7 Central Arkansas (#7) 2 Central Arkansas (#7) eliminated
Game 7 5/24 5:00 PM UT Arlington (#4) 10 Texas A&M-Corpus Christi (#8) 5
Game 8 5/24 8:15 PM Texas State (#3) 1 Southeastern Louisiana (#2) 7
Game 9 5/25 10:00 AM Sam Houston State (#1) 4 Texas A&M-Corpus Christi (#8) 3 Texas A&M-Corpus Christi (#8) eliminated
Game 10 5/25 1:00 PM Stephen F. Austin (#6) 9 Texas State (#3) 7 Texas State (#3) eliminated
Game 11 5/25 5:00 PM UT Arlington (#4) 7 Sam Houston State (#1) 6 Sam Houston State (#1) eliminated
Game 12 5/25 8:30 PM Southeastern Louisiana (#2) 3 Stephen F. Austin (#6) 4
Game 13 5/26 10:00 AM




Game 14 5/26 2:00 PM Southeastern Louisiana (#2) 5 Stephen F. Austin (#6) 4 Stephen F. Austin (#6) eliminated
Game 15 5/26 6:00 PM UT Arlington (#4) 13 Southeastern Louisiana (#2) 4 UT Arlington (#4) wins Southland Championship
Summit Tournament, Tulsa, OK
Game 1 5/24 4:30 PM North Dakota State (#3) 3 Oakland (#2) 2
Game 2 5/24 8:00 PM Southern Utah (#4) 1 Oral Roberts (#1) 2
Game 3 5/25 1:00 PM Oakland (#2) 4 Southern Utah (#4) 2 Southern Utah (#4) eliminated
Game 4 5/25 4:30 PM North Dakota State (#3) 4 Oral Roberts (#1) 3
Game 5 5/25 8:00 PM Oakland (#2) 2 Oral Roberts (#1) 3 Oakland (#2) eliminated
Game 6 5/26 2:00 PM North Dakota State (#3) 1 Oral Roberts (#1) 4
Game 7 5/26 5:30 PM North Dakota State (#3) 3 Oral Roberts (#1) 4 Oral Roberts (#1) wins Summit Championship
Sun Belt Tournament, Bowling Green, KY
Game 1 5/23 12:00 PM Louisiana-Monroe (#5) 7 South Alabama (#4) 4
Game 2 5/23 4:00 PM Middle Tennessee (#7) 1 Arkansas State (#2) 12
Game 3 5/23 8:00 PM Western Kentucky (#8) 3 Florida Atlantic (#1) 4
Game 4 5/24 12:00 PM Troy (#6) 6 Florida International (#3) 1
Game 5 5/24 4:00 PM Louisiana-Monroe (#5) 9 Florida Atlantic (#1) 7 ULM (2-0), FAU (1-1)
Game 6 5/24 8:00 PM Western Kentucky (#8) 3 South Alabama (#4) 5 WKU (0-2), USA (1-1)
Game 7 5/25 12:00 PM Middle Tennessee (#7) 12 Florida International (#3) 6 MTSU (1-1), FIU (0-2)
Game 8 5/25 4:00 PM Troy (#6) 8 Arkansas State (#2) 3 Troy (2-0), Ark St (1-1)
Game 9 5/25 8:00 PM South Alabama (#4) 5 Florida Atlantic (#1) 4 USA (2-1), FAU (1-2)
Game 10 5/26 12:00 PM Middle Tennessee (#7) 8 Troy (#6) 5 MTSU (2-1), Troy (2-1)
Game 11 5/26 4:00 PM Florida International (#3) 4 Arkansas State (#2) 12 FIU (0-3), Ark St (2-1)
Game 12 5/26 8:15 PM Western Kentucky (#8) 7 Louisiana-Monroe (#5) 4 WKU (1-2), ULM (2-1)
Game 13 5/27 2:00 PM Louisiana-Monroe (#5) 4 Arkansas State (#2) 2 Louisiana-Monroe (#5) wins Sun Belt Championship
SWAC Tournament, Baton Rouge LA
Game 1 5/16 10:00 AM Grambling State (West #3) 2 Alcorn State (East #2) 6
Game 2 5/16 4:00 PM Mississippi Valley State (East #4) 6 Southern (West #1) 4
Game 3 5/16 1:00 PM Alabama State (East #3) 4 Prairie View A&M (West #2) 14
Game 4 5/16 7:30 PM Texas Southern (West #4) 0 Jackson State (East #1) 7
Game 5 5/17 10:00 AM Grambling State (West #3) 0 Southern (West #1) 8 Grambling State (West #3) eliminated
Game 6 5/17 1:00 PM Alabama State (East #3) 3 Texas Southern (West #4) 6 Alabama State (East #3) eliminated
Game 7 5/17 4:15 PM Alcorn State (East #2) 6 Mississippi Valley State (East #4) 7
Game 8 5/17 7:30 PM Prairie View A&M (West #2) 2 Jackson State (East #1) 0
Game 9 5/18 10:00 AM Southern (West #1) 8 Alcorn State (East #2) 6 Alcorn State (East #2) eliminated
Game 10 5/18 1:30 PM Texas Southern (West #4) 11 Jackson State (East #1) 1 Jackson State (East #1) eliminated
Game 11 5/18 4:30 PM Mississippi Valley State (East #4) 2 Southern (West #1) 1 Southern (West #1) eliminated
Game 12 5/18 7:30 PM Prairie View A&M (West #2) 0 Texas Southern (West #4) 2
Game 13 5/19 12:00 AM




Game 14 5/19 1:00 PM Prairie View A&M (West #2) 8 Texas Southern (West #4) 5 Texas Southern (West #4) eliminated
Game 15 5/20 2:00 PM Mississippi Valley State (East #4) 4 Prairie View A&M (West #2) 7 Prairie View A&M (West #2) wins SWAC Championship
WAC Tournament, Mesa, AZ
Game 1 5/23 6:00 PM Fresno State (#5) 8 Hawaii (#4) 2
Game 2 5/23 10:00 PM Louisiana Tech (#6) 3 Nevada (#3) 4
Game 3 5/24 2:00 PM Hawaii (#4) 6 Louisiana Tech (#6) 9 Hawaii (#4) eliminated
Game 4 5/24 6:00 PM Nevada (#3) 5 Sacramento State (#2) 15
Game 5 5/24 10:00 PM Fresno State (#5) 15 New Mexico State (#1) 8
Game 6 5/25 2:00 PM Louisiana Tech (#6) 15 New Mexico State (#1) 12 New Mexico State (#1) eliminated
Game 7 5/25 6:00 PM Louisiana Tech (#6) 18 Nevada (#3) 5 Nevada (#3) eliminated
Game 8 5/25 10:00 PM Sacramento State (#2) 8 Fresno State (#5) 3
Game 9 5/26 6:00 PM Louisiana Tech (#6) 4 Fresno State (#5) 6 Louisiana Tech (#6) eliminated
Game 10 5/26 10:00 PM Sacramento State (#2) 6 Fresno State (#5) 9
Game 11 5/27 3:00 PM Sacramento State (#2) 3 Fresno State (#5) 4 Fresno State (#5) wins WAC Championship




This page sponsored by iPowerWeb.

Site Meter
This page developed by Cynthia Mills.