2011 Conference Tournaments

All Times Eastern
Page last updated 5/29/2011 5:29 PM

Completed Games Only -- Visit the Daily Scoreboard for In Progress Games

Atlantic 10 Tournament, Camden, NJ
Game 1 5/25 12:00 PM Richmond (#5) 5 Xavier (#4) 4
Game 2 5/25 3:45 PM LaSalle (#6) 6 Dayton (#3) 5
Game 3 5/25 7:45 PM Xavier (#4) 0 Dayton (#3) 1 Xavier (#4) eliminated
Game 4 5/26 12:00 PM Richmond (#5) 0 Charlotte (#1) 6
Game 5 5/26 3:30 PM LaSalle (#6) 4 Rhode Island (#2) 7
Game 6 5/26 7:00 PM Dayton (#3) 10 LaSalle (#6) 5 LaSalle (#6) eliminated
Game 7 5/27 12:00 PM Charlotte (#1) 5 Rhode Island (#2) 2
Game 8 5/27 3:30 PM Richmond (#5) 10 Dayton (#3) 3 Dayton (#3) eliminated
Game 9 5/27 7:00 PM Rhode Island (#2) 2 Richmond (#5) 7 Rhode Island (#2) eliminated
Game 10 5/28 12:00 PM Charlotte (#1) 9 Richmond (#5) 4 Charlotte (#1) wins Atlantic 10 Championship
Game 11 5/28 3:30 PM




ACC Tournament, Durham, NC
Game 1 5/25 11:00 AM Georgia Tech (#3) 0 Clemson (#6) 9
Game 2 5/25 3:00 PM Virginia (#1) 13 Wake Forest (#8) 1
Game 3 5/25 7:00 PM Florida State (#2) 0 NC State (#7) 7
Game 4 5/26 11:00 AM North Carolina (#4) 5 Miami, Florida (#5) 7
Game 5 5/26 3:30 PM Florida State (#2) 6 Clemson (#6) 3 FSU (1-1), Clemson (1-1)
Game 6 5/26 7:15 PM Georgia Tech (#3) 6 NC State (#7) 5 Georgia Tech (1-1), NC St (1-1)
Game 7 5/27 11:00 AM Virginia (#1) 6 Miami, Florida (#5) 4 Virginia (2-0), Miami (1-1)
Game 8 5/28 9:00 AM Florida State (#2) 4 Georgia Tech (#3) 2 FSU (2-1), Georgia Tech (1-2)
Game 9 5/28 4:30 PM North Carolina (#4) 9 Wake Forest (#8) 0 UNC (1-1), Wake Forest (0-2)
Game 10 5/28 1:00 PM Clemson (#6) 6 NC State (#7) 3 Clemson (2-1), NC St (1-2)
Game 11 5/28 6:00 PM Miami, Florida (#5) 4 Wake Forest (#8) 2 Miami (2-1), Wake Forest (0-3)
Game 12 5/28 9:15 PM Virginia (#1) 3 North Carolina (#4) 2 Virginia (3-0), UNC (1-2)
Game 13 5/29 1:00 PM Florida State (#2) 2 Virginia (#1) 7 Virginia (#1) wins ACC Championship
America East Tournament, Stony Brook, NY
Game 1 5/25 11:00 AM Binghamton (#3) 3 Maine (#2) 4
Game 2 5/25 3:00 PM Albany (#4) 2 Stony Brook (#1) 14
Game 3 5/26 11:00 AM Binghamton (#3) 1 Albany (#4) 4 Binghamton (#3) eliminated
Game 4 5/26 3:00 PM Maine (#2) 8 Stony Brook (#1) 1
Game 5 5/27 11:00 AM Albany (#4) 4 Stony Brook (#1) 1 Stony Brook (#1) eliminated
Game 6 5/27 3:00 PM Maine (#2) 10 Albany (#4) 1 Maine (#2) wins AmEast Championship
Game 7 5/28 12:00 PM




Atlantic Sun Tournament, Nashville, TN
Game 1 5/25 12:00 PM Belmont (#6) 15 Stetson (#1) 3
Game 2 5/25 4:00 PM East Tennessee State (#5) 1 Jacksonville (#2) 2
Game 3 5/25 8:00 PM Mercer (#4) 6 Kennesaw State (#3) 4
Game 4 5/26 12:00 PM Stetson (#1) 7 East Tennessee State (#5) 2 East Tennessee State (#5) eliminated
Game 5 5/26 4:00 PM Belmont (#6) 4 Kennesaw State (#3) 1 Kennesaw State (#3) eliminated
Game 6 5/26 8:15 PM Jacksonville (#2) 1 Mercer (#4) 2
Game 7 5/27 12:00 PM Belmont (#6) 6 Mercer (#4) 4
Game 8 5/27 4:00 PM Stetson (#1) 3 Jacksonville (#2) 5 Stetson (#1) eliminated
Game 9 5/27 8:00 PM Mercer (#4) 1 Jacksonville (#2) 0 Jacksonville (#2) eliminated
Game 10 5/28 2:00 PM Belmont (#6) 9 Mercer (#4) 7 Belmont (#6) wins Atlantic Sun Championship
Game 11 5/28 6:00 PM




Big Ten Tournament, Columbus, OH
Game 1 5/25 12:00 PM Minnesota (#5) 3 Ohio State (#4) 5
Game 2 5/25 3:30 PM Penn State (#6) 2 Purdue (#3) 7
Game 3 5/26 12:00 PM Minnesota (#5) 8 Penn State (#6) 2 Penn State (#6) eliminated
Game 4 5/26 3:30 PM Purdue (#3) 1 Michigan State (#2) 7
Game 5 5/26 9:00 PM Ohio State (#4) 4 Illinois (#1) 5
Game 6 5/27 12:00 PM Minnesota (#5) 9 Ohio State (#4) 4 Ohio State (#4) eliminated
Game 7 5/27 3:30 PM Minnesota (#5) 1 Purdue (#3) 0 Purdue (#3) eliminated
Game 8 5/27 7:00 PM Michigan State (#2) 1 Illinois (#1) 4
Game 9 5/28 3:30 PM Minnesota (#5) 3 Michigan State (#2) 6 Minnesota (#5) eliminated
Game 10 5/28 7:00 PM Illinois (#1) 9 Michigan State (#2) 1 Illinois (#1) wins Big Ten Championship
Game 11 5/29 12:00 PM




Big 12 Tournament, Oklahoma City, OK
Game 1 5/25 10:00 AM Baylor (#5) 2 Oklahoma State (#4) 6
Game 2 5/25 1:30 PM Missouri (#8) 6 Texas (#1) 4
Game 3 5/25 5:00 PM Texas Tech (#7) 5 Texas A&M (#2) 10
Game 4 5/25 8:30 PM Kansas State (#6) 5 Oklahoma (#3) 4
Game 5 5/26 10:00 AM Baylor (#5) 1 Texas (#1) 6 Baylor (#5) eliminated
Game 6 5/26 1:30 PM Texas Tech (#7) 1 Oklahoma (#3) 3 Texas Tech (#7) eliminated
Game 7 5/26 5:00 PM Oklahoma State (#4) 5 Missouri (#8) 6
Game 8 5/26 8:30 PM Texas A&M (#2) 4 Kansas State (#6) 1
Game 9 5/27 4:15 PM Texas (#1) 9 Oklahoma State (#4) 3 Oklahoma State (#4) eliminated
Game 10 5/27 8:00 PM Oklahoma (#3) 3 Kansas State (#6) 4 Oklahoma (#3) eliminated
Game 11 5/28 10:00 AM Missouri (#8) 1 Texas (#1) 6
Game 12 5/28 1:30 PM Texas A&M (#2) 9 Kansas State (#6) 8 Kansas State (#6) eliminated
Game 13 5/28 6:00 PM Missouri (#8) 2 Texas (#1) 1 Texas (#1) eliminated
Game 14 5/28 8:30 PM




Game 15 5/29 2:00 PM Missouri (#8) 9 Texas A&M (#2) 10 Texas A&M (#2) wins Big 12 Championship
Big East Tournament, Clearwater, FL
Game 1 5/25 10:00 AM Louisville (#6) 2 Pittsburgh (#3) 7
Game 2 5/25 1:00 PM Cincinnati (#7) 3 St. John's (#2) 8
Game 3 5/25 5:00 PM Seton Hall (#5) 10 West Virginia (#4) 4
Game 4 5/25 8:00 PM Notre Dame (#8) 2 Connecticut (#1) 4
Game 5 5/26 10:00 AM Louisville (#6) 5 Cincinnati (#7) 3 Cincinnati (#7) eliminated
Game 6 5/26 5:00 PM West Virginia (#4) 0 Notre Dame (#8) 1 West Virginia (#4) eliminated
Game 7 5/26 1:30 PM Pittsburgh (#3) 4 St. John's (#2) 6
Game 8 5/26 8:00 PM Seton Hall (#5) 4 Connecticut (#1) 3
Game 9 5/27 3:00 PM Louisville (#6) 12 Pittsburgh (#3) 2 Pittsburgh (#3) eliminated
Game 10 5/27 6:30 PM Notre Dame (#8) 3 Connecticut (#1) 9 Notre Dame (#8) eliminated
Game 11 5/28 10:00 AM St. John's (#2) 5 Louisville (#6) 7
Game 12 5/28 1:30 PM Seton Hall (#5) 12 Connecticut (#1) 2 Connecticut (#1) eliminated
Game 13 5/28 5:00 PM St. John's (#2) 5 Louisville (#6) 1 Louisville (#6) eliminated
Game 14 5/28 8:00 PM




Game 15 5/29 12:00 PM St. John's (#2) 2 Seton Hall (#5) 4 Seton Hall (#5) wins Big East Championship
Big South Tournament, Lexington, VA
Game 1 5/24 4:00 PM VMI (#7) 1 Radford (#6) 3 VMI (#7) eliminated
Game 2 5/24 7:15 PM High Point (#8) 4 Gardner-Webb (#5) 14 High Point (#8) eliminated
Game 3 5/25 11:00 AM Radford (#6) 0 Coastal Carolina (#1) 5
Game 4 5/25 3:00 PM Gardner-Webb (#5) 5 Liberty (#2) 13
Game 5 5/25 7:00 PM Winthrop (#4) 3 Charleston Southern (#3) 9
Game 6 5/26 11:00 AM Radford (#6) 5 Gardner-Webb (#5) 11 Radford (#6) eliminated
Game 7 5/26 3:00 PM Coastal Carolina (#1) 10 Winthrop (#4) 6 Winthrop (#4) eliminated
Game 8 5/26 7:00 PM Liberty (#2) 6 Charleston Southern (#3) 1
Game 9 5/27 3:00 PM Coastal Carolina (#1) 3 Liberty (#2) 2
Game 10 5/27 11:00 AM Gardner-Webb (#5) 5 Charleston Southern (#3) 0 Charleston Southern (#3) eliminated
Game 11 5/27 7:00 PM Liberty (#2) 1 Gardner-Webb (#5) 5 Liberty (#2) eliminated
Game 12 5/28 1:00 PM Coastal Carolina (#1) 6 Gardner-Webb (#5) 1 Coastal Carolina (#1) wins Big South Championship
Game 13 5/28 5:00 PM




Colonial Tournament, Wilmington, NC
Game 1 5/26 3:00 PM Georgia State (#4) 0 James Madison (#1) 4
Game 2 5/26 7:00 PM UNC Wilmington (#3) 7 Old Dominion (#2) 0
Game 3 5/27 12:00 PM Georgia State (#4) 3 Old Dominion (#2) 7 Georgia State (#4) eliminated
Game 4 5/27 3:30 PM James Madison (#1) 13 UNC Wilmington (#3) 7
Game 5 5/27 7:00 PM Old Dominion (#2) 4 UNC Wilmington (#3) 3 UNC Wilmington (#3) eliminated
Game 6 5/28 1:00 PM James Madison (#1) 10 Old Dominion (#2) 1 James Madison (#1) wins Colonial Championship
Game 7 5/28 4:30 PM




Conference USA Tournament, Pearl, MS
Game 1 5/25 10:00 AM Memphis (#5) 9 UCF (#4) 16
Game 2 5/25 2:15 PM UAB (#8) 9 Rice (#1) 8
Game 3 5/25 6:30 PM Houston (#6) 8 East Carolina (#3) 5
Game 4 5/25 10:00 PM Tulane (#7) 1 Southern Miss (#2) 6
Game 5 5/26 10:30 AM UAB (#8) 4 UCF (#4) 6 UAB (1-1), UCF (2-0)
Game 6 5/26 2:30 PM Memphis (#5) 5 Rice (#1) 8 Memphis (0-2), Rice (1-1)
Game 7 5/26 6:00 PM Tulane (#7) 2 East Carolina (#3) 4 Tulane (0-2), East Carolina (1-1)
Game 8 5/26 10:00 PM Houston (#6) 7 Southern Miss (#2) 6 Houston (2-0), USM (1-1)
Game 9 5/27 10:00 AM UAB (#8) 4 Memphis (#5) 5 UAB (1-2), Memphis (1-2)
Game 10 5/27 1:30 PM UCF (#4) 2 Rice (#1) 4 UCF (2-1), Rice (2-1)
Game 11 5/27 5:30 PM Tulane (#7) 7 Houston (#6) 1 Tulane (1-2), Houston (2-1)
Game 12 5/27 8:30 PM East Carolina (#3) 4 Southern Miss (#2) 0 East Carolina (2-1), USM (1-2)
Game 13 5/28 8:00 PM Houston (#6) 3 Rice (#1) 4 Rice (#1) wins C-USA Championship
Great West Tournament, Grand Forks, ND
Game 1 5/24 11:00 AM Chicago State (#8) 3 Utah Valley (#1) 13
Game 2 5/24 2:00 PM New Jersey Tech (#5) 2 New York Tech (#4) 3
Game 3 5/24 5:00 PM UT Pan American (#6) 5 Houston Baptist (#3) 6
Game 4 5/24 8:15 PM North Dakota (#7) 5 Northern Colorado (#2) 1
Game 5 5/25 11:00 AM Chicago State (#8) 2 New Jersey Tech (#5) 5 Chicago State (#8) eliminated
Game 6 5/25 2:00 PM UT Pan American (#6) 5 Northern Colorado (#2) 7 UT Pan American (#6) eliminated
Game 7 5/25 5:15 PM Utah Valley (#1) 5 New York Tech (#4) 3
Game 8 5/25 8:00 PM Houston Baptist (#3) 2 North Dakota (#7) 8
Game 9 5/26 2:00 PM New Jersey Tech (#5) 3 Houston Baptist (#3) 17 New Jersey Tech (#5) eliminated
Game 10 5/26 5:00 PM Northern Colorado (#2) 3 New York Tech (#4) 4 Northern Colorado (#2) eliminated
Game 11 5/26 8:00 PM Utah Valley (#1) 3 North Dakota (#7) 2
Game 12 5/27 3:00 PM Houston Baptist (#3) 6 New York Tech (#4) 3 New York Tech (#4) eliminated
Game 13 5/27 6:30 PM North Dakota (#7) 1 Houston Baptist (#3) 7 North Dakota (#7) eliminated
Game 14 5/28 2:00 PM Utah Valley (#1) 5 Houston Baptist (#3) 1 Utah Valley (#1) wins Great West Championship
Game 15 5/28 5:30 PM




Horizon Tournament, Dayton, OH
Game 1 5/25 12:00 PM Butler (#5) 0 Valparaiso (#4) 9
Game 2 5/25 4:00 PM Youngstown State (#6) 4 Milwaukee (#3) 2
Game 3 5/27 12:00 PM Butler (#5) 0 Milwaukee (#3) 5 Butler (#5) eliminated
Game 4 5/27 3:00 PM Valparaiso (#4) 11 UIC (#2) 9
Game 5 5/27 6:30 PM Youngstown State (#6) 0 Wright State (#1) 12
Game 6 5/27 10:00 PM Milwaukee (#3) 0 UIC (#2) 1 Milwaukee (#3) eliminated
Game 7 5/28 11:00 AM UIC (#2) 7 Youngstown State (#6) 12 UIC (#2) eliminated
Game 8 5/28 3:00 PM Valparaiso (#4) 3 Wright State (#1) 4
Game 9 5/28 7:00 PM Youngstown State (#6) 6 Valparaiso (#4) 8 Youngstown State (#6) eliminated
Game 10 5/29 11:00 AM Wright State (#1) 4 Valparaiso (#4) 3 Wright State (#1) wins Horizon Championship
Game 11 5/29 3:00 PM




Ivy Championship, Princeton, NJ
Game 1 5/7 12:00 PM Dartmouth 2 Princeton 9
Game 2 5/7 3:00 PM Dartmouth 5 Princeton 4
Game 3 5/8 1:00 PM Dartmouth 5 Princeton 8 Princeton wins Ivy Championship
MAAC Tournament, Trenton, NJ
Game 1 5/26 3:00 PM Canisius (#4) 2 Manhattan (#1) 3
Game 2 5/26 7:00 PM Siena (#3) 6 Rider (#2) 3
Game 3 5/27 3:00 PM Canisius (#4) 4 Rider (#2) 3 Rider (#2) eliminated
Game 4 5/27 7:00 PM Manhattan (#1) 8 Siena (#3) 7
Game 5 5/28 2:00 PM Canisius (#4) 2 Siena (#3) 3 Canisius (#4) eliminated
Game 6 5/28 6:45 PM Manhattan (#1) 5 Siena (#3) 1 Manhattan (#1) wins MAAC Championship
Game 7 5/29 1:00 PM




MAC Tournament, Chillicothe,OH
Game 1 5/25 9:00 AM Eastern Michigan (#5) 4 Northern Illinois (#4) 2
Game 2 5/25 7:30 PM Bowling Green State (#8) 2 Kent State (#1) 6
Game 3 5/25 12:30 PM Toledo (#6) 1 Miami, Ohio (#3) 3
Game 4 5/25 4:00 PM Western Michigan (#7) 9 Central Michigan (#2) 7
Game 5 5/26 12:30 PM Northern Illinois (#4) 4 Bowling Green State (#8) 2 Bowling Green State (#8) eliminated
Game 6 5/26 9:00 AM Toledo (#6) 8 Central Michigan (#2) 9 Toledo (#6) eliminated
Game 7 5/26 4:00 PM Eastern Michigan (#5) 4 Kent State (#1) 5
Game 8 5/26 9:00 PM Miami, Ohio (#3) 12 Western Michigan (#7) 2
Game 9 5/27 9:00 AM Northern Illinois (#4) 11 Eastern Michigan (#5) 12 Northern Illinois (#4) eliminated
Game 10 5/27 12:45 PM Central Michigan (#2) 13 Western Michigan (#7) 12 Western Michigan (#7) eliminated
Game 11 5/27 4:30 PM Kent State (#1) 2 Eastern Michigan (#5) 4
Game 12 5/27 7:30 PM Miami, Ohio (#3) 5 Central Michigan (#2) 2 Central Michigan (#2) eliminated
Game 13 5/28 12:00 PM Kent State (#1) 8 Eastern Michigan (#5) 0 Eastern Michigan (#5) eliminated
Game 14 5/28 3:30 PM




Game 15 5/28 3:00 PM Kent State (#1) 11 Miami, Ohio (#3) 0 Kent State (#1) wins MAC Championship
MEAC Tournament, Daytona Beach, FL
Game 1 5/18 2:00 PM Florida A&M (#6) 5 Bethune-Cookman (#1) 18
Game 2 5/18 10:00 AM UMES (#5) 0 Delaware State (#2) 5
Game 3 5/18 6:00 PM Norfolk State (#4) 14 North Carolina A&T (#3) 4
Game 4 5/19 10:00 AM Florida A&M (#6) 6 UMES (#5) 11 Florida A&M (#6) eliminated
Game 5 5/19 2:00 PM Delaware State (#2) 1 Norfolk State (#4) 11
Game 6 5/19 6:00 PM North Carolina A&T (#3) 11 UMES (#5) 1 UMES (#5) eliminated
Game 7 5/20 10:00 AM Delaware State (#2) 3 North Carolina A&T (#3) 2 North Carolina A&T (#3) eliminated
Game 8 5/20 2:00 PM Bethune-Cookman (#1) 8 Norfolk State (#4) 0
Game 9 5/20 6:00 PM Delaware State (#2) 3 Norfolk State (#4) 9 Delaware State (#2) eliminated
Game 10 5/21 2:00 PM Bethune-Cookman (#1) 9 Norfolk State (#4) 3 Bethune-Cookman (#1) wins MEAC Championship
Game 11 5/21 6:00 PM




MVC Tournament, Omaha, NE
Game 1 5/24 10:00 AM Indiana State (#6) 5 Illinois State (#3) 2
Game 2 5/24 4:15 PM Evansville (#7) 1 Wichita State (#2) 2
Game 3 5/24 7:15 PM Southern Illinois (#5) 4 Missouri State (#4) 6
Game 4 5/25 10:00 AM Bradley (#8) 1 Creighton (#1) 4
Game 5 5/25 1:00 PM Illinois State (#3) 4 Evansville (#7) 3 Evansville (#7) eliminated
Game 6 5/25 5:00 PM Southern Illinois (#5) 5 Bradley (#8) 1 Bradley (#8) eliminated
Game 7 5/25 7:30 PM Indiana State (#6) 3 Wichita State (#2) 7
Game 8 5/25 10:30 PM Missouri State (#4) 10 Creighton (#1) 3
Game 9 5/26 10:00 AM Illinois State (#3) 6 Indiana State (#6) 7 Illinois State (#3) eliminated
Game 10 5/26 1:30 PM Southern Illinois (#5) 0 Creighton (#1) 5 Southern Illinois (#5) eliminated
Game 11 5/26 5:00 PM Wichita State (#2) 6 Indiana State (#6) 7
Game 12 5/26 8:30 PM Missouri State (#4) 5 Creighton (#1) 6
Game 13 5/27 1:30 PM Wichita State (#2) 9 Indiana State (#6) 0 Indiana State (#6) eliminated
Game 14 5/27 5:00 PM Missouri State (#4) 3 Creighton (#1) 4 Missouri State (#4) eliminated
Game 15 5/28 7:00 PM Wichita State (#2) 1 Creighton (#1) 3 Creighton (#1) wins MVC Championship
MWC Tournament, San Diego, CA
Game 1 5/24 10:00 PM UNLV (#5) 3 San Diego State (#4) 4
Game 2 5/24 6:00 PM New Mexico (#6) 5 BYU (#3) 4
Game 3 5/25 2:00 PM UNLV (#5) 1 BYU (#3) 5 UNLV (#5) eliminated
Game 4 5/25 6:00 PM San Diego State (#4) 3 Utah (#2) 7
Game 5 5/25 10:00 PM New Mexico (#6) 4 TCU (#1) 3
Game 6 5/26 2:00 PM BYU (#3) 8 San Diego State (#4) 2 San Diego State (#4) eliminated
Game 7 5/26 6:15 PM BYU (#3) 5 TCU (#1) 12 BYU (#3) eliminated
Game 8 5/26 10:00 PM Utah (#2) 5 New Mexico (#6) 6
Game 9 5/27 6:00 PM TCU (#1) 14 Utah (#2) 1 Utah (#2) eliminated
Game 10 5/27 10:00 PM New Mexico (#6) 4 TCU (#1) 2 New Mexico (#6) wins MWC Championship
Game 11 5/28 4:00 PM




NEC Tournament, Norwich, CT
Game 1 5/20 12:00 PM Central Connecticut State (#4) 1 Monmouth (#1) 2
Game 2 5/20 3:30 PM Long Island (#3) 1 Sacred Heart (#2) 10
Game 3 5/21 12:00 PM Central Connecticut State (#4) 2 Long Island (#3) 1 Long Island (#3) eliminated
Game 4 5/21 3:30 PM Monmouth (#1) 1 Sacred Heart (#2) 6
Game 5 5/22 12:00 PM Central Connecticut State (#4) 3 Monmouth (#1) 6 Central Connecticut State (#4) eliminated
Game 6 5/22 3:30 PM Sacred Heart (#2) 9 Monmouth (#1) 2 Sacred Heart (#2) wins NEC Championship
Game 7 5/23 12:00 PM




OVC Tournament, Jackson, TN
Game 1 5/25 12:00 PM Eastern Kentucky (#5) 5 Tennessee Tech (#4) 6
Game 2 5/25 4:00 PM UT Martin (#6) 8 Jacksonville State (#3) 9
Game 3 5/26 12:00 PM Eastern Kentucky (#5) 2 UT Martin (#6) 6 Eastern Kentucky (#5) eliminated
Game 4 5/26 4:00 PM Jacksonville State (#3) 8 Southeast Missouri (#2) 2
Game 5 5/26 8:15 PM Tennessee Tech (#4) 1 Austin Peay (#1) 2
Game 6 5/27 12:00 PM UT Martin (#6) 7 Southeast Missouri (#2) 12 UT Martin (#6) eliminated
Game 7 5/27 4:00 PM Southeast Missouri (#2) 6 Tennessee Tech (#4) 1 Tennessee Tech (#4) eliminated
Game 8 5/27 8:00 PM Jacksonville State (#3) 1 Austin Peay (#1) 4
Game 9 5/28 1:00 PM Southeast Missouri (#2) 12 Jacksonville State (#3) 15 Southeast Missouri (#2) eliminated
Game 10 5/28 5:15 PM Austin Peay (#1) 7 Jacksonville State (#3) 3 Austin Peay (#1) wins OVC Championship
Game 11 5/29 1:00 PM




Patriot Championship, Campus Sites
Game 1 5/14 12:00 PM Lafayette (#3) 2 Army (#2) 4
Game 2 5/14 3:00 PM Lafayette (#3) 3 Army (#2) 7 Lafayette (#3) eliminated
Game 3 5/14 12:00 PM Bucknell (#4) 1 Navy (#1) 0
Game 4 5/14 3:00 PM Bucknell (#4) 1 Navy (#1) 6
Game 5 5/15 1:00 PM




Game 6 5/15 12:00 PM Bucknell (#4) 0 Navy (#1) 6 Bucknell (#4) eliminated
Game 7 5/23 12:00 PM Army (#2) 3 Navy (#1) 4
Game 8 5/23 3:00 PM Army (#2) 6 Navy (#1) 3
Game 9 5/24 1:00 PM Army (#2) 3 Navy (#1) 5 Navy (#1) wins Patriot Championship
SEC Tournament, Hoover, AL
Game 1 5/25 10:30 AM Alabama (#7) 7 Arkansas (#2) 4
Game 2 5/25 2:00 PM Mississippi State (#6) 5 Florida (#3) 7
Game 3 5/25 5:30 PM Auburn (#8) 3 South Carolina (#1) 7
Game 4 5/25 9:00 PM Georgia (#5) 0 Vanderbilt (#4) 10
Game 5 5/26 10:30 AM Arkansas (#2) 7 Mississippi State (#6) 2 Mississippi State (#6) eliminated
Game 6 5/26 2:00 PM Auburn (#8) 2 Georgia (#5) 3 Auburn (#8) eliminated
Game 7 5/26 5:30 PM Alabama (#7) 0 Florida (#3) 6
Game 8 5/26 9:00 PM South Carolina (#1) 2 Vanderbilt (#4) 7
Game 9 5/27 4:00 PM Arkansas (#2) 4 Alabama (#7) 1 Alabama (#7) eliminated
Game 10 5/27 7:00 PM Georgia (#5) 4 South Carolina (#1) 2 South Carolina (#1) eliminated
Game 11 5/28 10:30 AM Vanderbilt (#4) 3 Arkansas (#2) 2 Arkansas (#2) eliminated
Game 12 5/28 2:00 PM Florida (#3) 3 Georgia (#5) 4
Game 13 5/28 5:30 PM




Game 14 5/28 5:45 PM Florida (#3) 3 Georgia (#5) 2 Georgia (#5) eliminated
Game 15 5/29 2:00 PM Vanderbilt (#4) 0 Florida (#3) 5 Florida (#3) wins SEC Championship
SoCon Tournament, Charleston, SC
Game 1 5/25 9:00 AM Furman (#7) 12 UNC Greensboro (#2) 6
Game 2 5/25 1:00 PM Appalachian State (#6) 3 Samford (#3) 5
Game 3 5/25 5:00 PM Western Carolina (#8) 10 Elon (#1) 7
Game 4 5/25 12:30 AM College of Charleston (#5) 2 Georgia Southern (#4) 4
Game 5 5/26 9:00 AM UNC Greensboro (#2) 4 Appalachian State (#6) 6 UNC Greensboro (#2) eliminated
Game 6 5/26 1:00 PM Elon (#1) 3 College of Charleston (#5) 4 Elon (#1) eliminated
Game 7 5/26 5:00 PM Furman (#7) 1 Samford (#3) 7
Game 8 5/26 9:00 PM Western Carolina (#8) 1 Georgia Southern (#4) 12
Game 9 5/27 3:00 PM Appalachian State (#6) 5 Furman (#7) 0 Furman (#7) eliminated
Game 10 5/27 7:00 PM College of Charleston (#5) 4 Western Carolina (#8) 2 Western Carolina (#8) eliminated
Game 11 5/28 9:00 AM Samford (#3) 2 Appalachian State (#6) 1 Appalachian State (#6) eliminated
Game 12 5/28 1:00 PM Georgia Southern (#4) 1 College of Charleston (#5) 9
Game 13 5/28 5:00 PM




Game 14 5/28 5:00 PM Georgia Southern (#4) 7 College of Charleston (#5) 6 College of Charleston (#5) eliminated
Game 15 5/29 2:00 PM Samford (#3) 0 Georgia Southern (#4) 1 Georgia Southern (#4) wins SoCon Championship
Southland Tournament, San Marcos, TX
Game 1 5/25 10:00 AM UTSA (#6) 3 Texas A&M-Corpus Christi (#3) 2
Game 2 5/25 1:30 PM Lamar (#7) 2 Stephen F. Austin (#2) 3
Game 3 5/25 5:00 PM Sam Houston State (#5) 12 Southeastern Louisiana (#4) 0
Game 4 5/25 8:00 PM Nicholls State (#8) 6 Texas State (#1) 0
Game 5 5/26 10:00 AM Texas A&M-Corpus Christi (#3) 4 Lamar (#7) 1 Lamar (#7) eliminated
Game 6 5/26 1:00 PM Southeastern Louisiana (#4) 2 Texas State (#1) 5 Southeastern Louisiana (#4) eliminated
Game 7 5/26 5:00 PM UTSA (#6) 1 Stephen F. Austin (#2) 7
Game 8 5/26 8:45 PM Sam Houston State (#5) 1 Nicholls State (#8) 4
Game 9 5/27 10:00 AM Texas A&M-Corpus Christi (#3) 2 UTSA (#6) 1 UTSA (#6) eliminated
Game 10 5/27 1:00 PM Texas State (#1) 13 Sam Houston State (#5) 2 Sam Houston State (#5) eliminated
Game 11 5/27 5:00 PM Stephen F. Austin (#2) 5 Texas A&M-Corpus Christi (#3) 11
Game 12 5/27 8:45 PM Nicholls State (#8) 2 Texas State (#1) 14
Game 13 5/28 10:00 AM Stephen F. Austin (#2) 6 Texas A&M-Corpus Christi (#3) 5 Texas A&M-Corpus Christi (#3) eliminated
Game 14 5/28 2:00 PM Nicholls State (#8) 7 Texas State (#1) 10 Nicholls State (#8) eliminated
Game 15 5/28 7:00 PM Stephen F. Austin (#2) 0 Texas State (#1) 9 Texas State (#1) wins Southland Championship
Summit Tournament, Sioux Falls, SD
Game 1 5/26 3:00 PM Western Illinois (#4) 0 Oral Roberts (#1) 12
Game 2 5/26 8:00 PM North Dakota State (#3) 1 South Dakota State (#2) 4
Game 3 5/27 5:00 PM Western Illinois (#4) 3 North Dakota State (#3) 5 Western Illinois (#4) eliminated
Game 4 5/28 1:00 PM Oral Roberts (#1) 7 South Dakota State (#2) 1
Game 5 5/28 4:30 PM North Dakota State (#3) 10 South Dakota State (#2) 13 North Dakota State (#3) eliminated
Game 6 5/29 12:00 PM Oral Roberts (#1) 5 South Dakota State (#2) 4 Oral Roberts (#1) wins Summit Championship
Game 7 5/29 3:30 PM




Sun Belt Tournament, Monroe, LA
Game 1 5/25 12:00 PM Florida Atlantic (#5) 10 Western Kentucky (#4) 11
Game 2 5/25 5:00 PM Arkansas State (#7) 10 Florida International (#2) 13
Game 3 5/25 10:15 PM Arkansas-Little Rock (#8) 4 Troy (#1) 2
Game 4 5/26 12:00 PM South Alabama (#6) 10 Louisiana-Lafayette (#3) 6
Game 5 5/26 4:00 PM Western Kentucky (#4) 5 Arkansas-Little Rock (#8) 9 WKU (1-1), UALR (2-0)
Game 6 5/26 8:00 PM Troy (#1) 9 Florida Atlantic (#5) 6 Troy (1-1), FAU (0-2)
Game 7 5/27 12:00 PM Louisiana-Lafayette (#3) 0 Arkansas State (#7) 3 ULL (0-2), Arkansas St (1-1)
Game 8 5/27 4:00 PM Florida International (#2) 11 South Alabama (#6) 0 FIU (2-0), USA (1-1)
Game 9 5/27 8:00 PM Troy (#1) 4 Western Kentucky (#4) 2 Troy (2-1), WKU (1-2)
Game 10 5/28 12:00 PM Florida Atlantic (#5) 3 Arkansas-Little Rock (#8) 5 FAU (0-3), UALR (3-0)
Game 11 5/28 4:00 PM South Alabama (#6) 9 Arkansas State (#7) 12 USA (1-2), Arkansas St (2-1)
Game 12 5/28 8:00 PM Florida International (#2) 11 Louisiana-Lafayette (#3) 8 FIU (3-0), ULL (0-3)
Game 13 5/29 2:00 PM Arkansas-Little Rock (#8) 7 Florida International (#2) 6 Arkansas-Little Rock (#8) wins Sun Belt Championship
SWAC Tournament, Shreveport, LA
Game 1 5/18 10:00 AM Mississippi Valley State (East #3) 0 Grambling State (West #2) 4
Game 2 5/18 4:00 PM Texas Southern (#4) 5 Alcorn State (East #1) 6
Game 3 5/18 1:00 PM Prairie View A&M (West #3) 3 Jackson State (East #2) 6
Game 4 5/18 7:00 PM Alabama State (East #4) 3 Southern (West #1) 10
Game 5 5/19 10:30 AM Mississippi Valley State (East #3) 5 Texas Southern (#4) 6 Mississippi Valley State (East #3) eliminated
Game 6 5/19 2:00 PM Prairie View A&M (West #3) 10 Alabama State (East #4) 0 Alabama State (East #4) eliminated
Game 7 5/19 4:30 PM Grambling State (West #2) 5 Alcorn State (East #1) 20
Game 8 5/19 8:00 PM Jackson State (East #2) 6 Southern (West #1) 13
Game 9 5/20 10:00 AM Texas Southern (#4) 6 Grambling State (West #2) 4 Grambling State (West #2) eliminated
Game 10 5/20 1:00 PM Prairie View A&M (West #3) 2 Jackson State (East #2) 6 Prairie View A&M (West #3) eliminated
Game 11 5/20 4:15 PM Alcorn State (East #1) 13 Texas Southern (#4) 0 Texas Southern (#4) eliminated
Game 12 5/20 7:00 PM Southern (West #1) 14 Jackson State (East #2) 9 Jackson State (East #2) eliminated
Game 13 5/21 1:00 PM




Game 14 5/21 4:00 PM




Game 15 5/22 2:00 PM Alcorn State (East #1) 12 Southern (West #1) 6 Alcorn State (East #1) wins SWAC Championship
WAC Tournament, Mesa, AZ
Game 1 5/25 6:00 PM San Jose State (#5) 5 Nevada (#4) 4
Game 2 5/25 10:00 PM New Mexico State (#6) 3 Louisiana Tech (#3) 9
Game 3 5/26 2:00 PM Nevada (#4) 15 New Mexico State (#6) 4 New Mexico State (#6) eliminated
Game 4 5/26 6:00 PM Louisiana Tech (#3) 1 Fresno State (#2) 13
Game 5 5/26 10:00 PM San Jose State (#5) 1 Hawaii (#1) 2
Game 6 5/27 2:00 PM Nevada (#4) 3 San Jose State (#5) 11 Nevada (#4) eliminated
Game 7 5/27 6:00 PM San Jose State (#5) 5 Louisiana Tech (#3) 9 San Jose State (#5) eliminated
Game 8 5/27 10:00 PM Fresno State (#2) 11 Hawaii (#1) 5
Game 9 5/28 6:00 PM Louisiana Tech (#3) 10 Hawaii (#1) 18 Louisiana Tech (#3) eliminated
Game 10 5/28 10:30 PM Fresno State (#2) 15 Hawaii (#1) 4 Fresno State (#2) wins WAC Championship
Game 11 5/29 3:00 PM







This page sponsored by iPowerWeb.

Site Meter
This page developed by Cynthia Mills.