2010 Conference Tournaments

All Times Eastern
Page last updated 5/30/2010 7:44 PM

Completed Games Only -- Visit the Daily Scoreboard for In Progress Games

Atlantic 10 Tournament, Camden, NJ
Game 1 5/26 12:00 PM Saint Louis (#5) 16 Fordham (#4) 11
Game 2 5/26 4:30 PM LaSalle (#6) 2 Rhode Island (#3) 7
Game 3 5/26 8:00 PM Fordham (#4) 8 LaSalle (#6) 10 Fordham (#4) eliminated
Game 4 5/27 12:00 PM Saint Louis (#5) 3 Charlotte (#1) 2
Game 5 5/27 3:30 PM Rhode Island (#3) 2 Xavier (#2) 4
Game 6 5/28 11:00 AM LaSalle (#6) 2 Rhode Island (#3) 7 LaSalle (#6) eliminated
Game 7 5/28 1:30 PM Saint Louis (#5) 12 Xavier (#2) 9
Game 8 5/28 5:15 PM Charlotte (#1) 7 Rhode Island (#3) 3 Rhode Island (#3) eliminated
Game 9 5/28 9:15 PM Xavier (#2) 7 Charlotte (#1) 18 Xavier (#2) eliminated
Game 10 5/29 12:00 PM Saint Louis (#5) 5 Charlotte (#1) 4 Saint Louis (#5) wins Atlantic 10 Championship
Game 11 5/29 3:30 PM




ACC Tournament, Greensboro, NC
Game 1 5/26 12:00 PM Boston College (#8) 4 Virginia (#1) 6
Game 2 5/26 4:00 PM Florida State (#5) 3 Miami (#4) 9
Game 3 5/26 8:00 PM NC State (#7) 13 Clemson (#2) 8
Game 4 5/27 12:00 PM Boston College (#8) 12 Miami (#4) 10 Boston College (1-1), Miami (1-1)
Game 5 5/27 5:15 PM Florida State (#5) 11 Virginia (#1) 4 Florida State (1-1), Virginia (1-1)
Game 6 5/27 9:30 PM Virginia Tech (#6) 6 Georgia Tech (#3) 2
Game 7 5/28 12:00 PM Boston College (#8) 2 Florida State (#5) 12 Boston College (1-2), Florida State (2-1)
Game 8 5/28 4:00 PM Virginia Tech (#6) 9 Clemson (#2) 8 Virginia Tech (2-0), Clemson (0-2)
Game 9 5/29 10:00 AM NC State (#7) 5 Georgia Tech (#3) 17 NC State (1-1), Georgia Tech (1-1)
Game 10 5/29 2:00 PM Miami (#4) 8 Virginia (#1) 12 Miami (1-2), Virginia (2-1)
Game 11 5/29 5:30 PM Georgia Tech (#3) 3 Clemson (#2) 9 Georgia Tech (1-2), Clemson (1-2)
Game 12 5/29 8:30 PM NC State (#7) 10 Virginia Tech (#6) 9 NC State (2-1), Virginia Tech (2-1)
Game 13 5/30 1:00 PM Florida State (#5) 8 NC State (#7) 3 Florida State (#5) wins ACC Championship
America East Tournament, Vestal, NY
Game 1 5/26 11:00 AM Stony Brook (#3) 10 Maine (#2) 1
Game 2 5/26 3:00 PM Albany (#4) 9 Binghamton (#1) 6
Game 3 5/27 11:00 AM Maine (#2) 0 Binghamton (#1) 6 Maine (#2) eliminated
Game 4 5/27 3:00 PM Stony Brook (#3) 8 Albany (#4) 4
Game 5 5/28 11:00 AM Binghamton (#1) 4 Albany (#4) 7 Binghamton (#1) eliminated
Game 6 5/28 3:00 PM Stony Brook (#3) 4 Albany (#4) 2 Stony Brook (#3) wins AmEast Championship
Game 7 5/29 12:00 PM




Atlantic Sun Tournament, Nashville, TN
Game 1 5/26 12:00 PM Stetson (#6) 4 Florida Gulf Coast (#1) 9
Game 2 5/26 4:00 PM Jacksonville (#5) 1 Mercer (#2) 10
Game 3 5/26 9:30 PM North Florida (#4) 5 East Tennessee (#3) 7
Game 4 5/27 12:00 PM Stetson (#6) 2 Jacksonville (#5) 3 Stetson (#6) eliminated
Game 5 5/27 4:00 PM Florida Gulf Coast (#1) 2 North Florida (#4) 13
Game 6 5/27 8:00 PM Mercer (#2) 10 East Tennessee (#3) 7
Game 7 5/28 12:00 PM Florida Gulf Coast (#1) 10 East Tennessee (#3) 12 Florida Gulf Coast (#1) eliminated
Game 8 5/28 6:30 PM Jacksonville (#5) 9 North Florida (#4) 8 North Florida (#4) eliminated
Game 9 5/29 12:00 PM Mercer (#2) 3 East Tennessee (#3) 1 East Tennessee (#3) eliminated
Game 10 5/29 6:00 PM Mercer (#2) 7 Jacksonville (#5) 3 Mercer (#2) wins Atlantic Sun Championship
Game 11 5/30 1:00 PM




Big Ten Tournament, Columbus, OH
Game 1 5/26 12:00 PM Purdue (#5) 4 Iowa (#4) 7
Game 2 5/26 3:45 PM Indiana (#6) 5 Northwestern (#3) 0
Game 3 5/27 12:00 PM Purdue (#5) 11 Northwestern (#3) 1 Northwestern (#3) eliminated
Game 4 5/27 3:30 PM Iowa (#4) 4 Michigan (#2) 18
Game 5 5/27 7:00 PM Indiana (#6) 8 Minnesota (#1) 10
Game 6 5/28 12:00 PM Purdue (#5) 15 Indiana (#6) 5 Indiana (#6) eliminated
Game 7 5/28 3:30 PM Purdue (#5) 3 Iowa (#4) 8 Purdue (#5) eliminated
Game 8 5/28 7:15 PM Michigan (#2) 3 Minnesota (#1) 4
Game 9 5/29 3:30 PM Iowa (#4) 11 Michigan (#2) 8 Michigan (#2) eliminated
Game 10 5/29 7:45 PM Minnesota (#1) 15 Iowa (#4) 5 Minnesota (#1) wins Big Ten Championship
Game 11 5/30 12:00 PM




Big 12 Tournament, Oklahoma City, OK
Game 1 5/26 10:00 AM Texas Tech (#5) 2 Texas A&M (#4) 9
Game 2 5/26 1:30 PM Missouri (#8) 7 Texas (#1) 3
Game 3 5/26 5:15 PM Baylor (#6) 11 Kansas State (#3) 8
Game 4 5/26 11:45 PM Kansas (#7) 2 Oklahoma (#2) 3
Game 5 5/27 4:00 PM Texas Tech (#5) 4 Texas (#1) 2 Texas Tech (1-1), Texas (0-2)
Game 6 5/27 8:30 PM Missouri (#8) 2 Texas A&M (#4) 7 Missouri (1-1), Texas A&M (2-0)
Game 7 5/28 4:00 PM Kansas (#7) 5 Kansas State (#3) 10 Kansas (0-2), Kansas State (1-1)
Game 8 5/28 8:30 PM Baylor (#6) 8 Oklahoma (#2) 3 Baylor (2-0), Oklahoma (1-1)
Game 9 5/29 10:00 AM Missouri (#8) 7 Texas Tech (#5) 3 Missouri (2-1), Texas Tech (1-2)
Game 10 5/29 1:30 PM Texas A&M (#4) 9 Texas (#1) 3 Texas A&M (3-0), Texas (0-3)
Game 11 5/29 5:00 PM Kansas State (#3) 2 Oklahoma (#2) 13 Kansas State (1-2), Oklahoma (2-1)
Game 12 5/29 8:30 PM Kansas (#7) 3 Baylor (#6) 6 Kansas (0-3), Baylor (3-0)
Game 13 5/30 2:00 PM Texas A&M (#4) 5 Baylor (#6) 3 Texas A&M (#4) wins Big 12 Championship
Big East Tournament, Clearwater, FL
Game 1 5/26 10:00 AM Rutgers (#6) 9 Pittsburgh (#3) 5
Game 2 5/26 1:00 PM Cincinnati (#7) 6 Connecticut (#2) 9
Game 3 5/26 5:00 PM West Virginia (#8) 4 Louisville (#1) 11
Game 4 5/26 8:45 PM South Florida (#5) 2 St. John's (#4) 3
Game 5 5/27 10:00 AM Pittsburgh (#3) 13 Cincinnati (#7) 4 Cincinnati (#7) eliminated
Game 6 5/27 5:30 PM West Virginia (#8) 5 South Florida (#5) 10 West Virginia (#8) eliminated
Game 7 5/27 1:00 PM Rutgers (#6) 6 Connecticut (#2) 5
Game 8 5/27 9:15 PM Louisville (#1) 5 St. John's (#4) 6
Game 9 5/28 4:00 PM Pittsburgh (#3) 2 Connecticut (#2) 7 Pittsburgh (#3) eliminated
Game 10 5/28 8:00 PM South Florida (#5) 7 Louisville (#1) 9 South Florida (#5) eliminated
Game 11 5/29 10:00 AM Rutgers (#6) 10 Connecticut (#2) 11
Game 12 5/29 3:45 PM St. John's (#4) 5 Louisville (#1) 3 Louisville (#1) eliminated
Game 13 5/29 7:00 PM Rutgers (#6) 4 Connecticut (#2) 7 Rutgers (#6) eliminated
Game 14 5/29 10:30 PM




Game 15 5/30 12:00 PM Connecticut (#2) 0 St. John's (#4) 3 St. John's (#4) wins Big East Championship
Big South Tournament, Rock Hill, SC
Game 1 5/25 4:00 PM UNC Asheville (#7) 4 VMI (#6) 7 UNC Asheville (#7) eliminated
Game 2 5/25 7:15 PM Gardner-Webb (#8) 3 Winthrop (#5) 4 Gardner-Webb (#8) eliminated
Game 3 5/26 11:00 AM VMI (#6) 2 Coastal Carolina (#1) 11
Game 4 5/26 3:00 PM Winthrop (#5) 2 Liberty (#2) 7
Game 5 5/26 7:00 PM High Point (#4) 10 Radford (#3) 8
Game 6 5/27 11:00 AM VMI (#6) 6 Winthrop (#5) 11 VMI (#6) eliminated
Game 7 5/27 3:00 PM Coastal Carolina (#1) 11 Radford (#3) 9 Radford (#3) eliminated
Game 8 5/27 7:15 PM Liberty (#2) 1 High Point (#4) 2
Game 9 5/28 4:45 PM Coastal Carolina (#1) 15 High Point (#4) 9
Game 10 5/28 11:00 AM Winthrop (#5) 7 Liberty (#2) 9 Winthrop (#5) eliminated
Game 11 5/29 11:00 AM High Point (#4) 5 Liberty (#2) 9 High Point (#4) eliminated
Game 12 5/29 2:30 PM Coastal Carolina (#1) 8 Liberty (#2) 2 Coastal Carolina (#1) wins Big South Championship
Game 13 5/30 12:00 PM




Colonial Tournament, Wilmington, NC
Game 1 5/27 3:00 PM VCU (#3) 7 Georgia State (#2) 4
Game 2 5/27 7:00 PM UNC Wilmington (#4) 7 James Madison (#1) 8
Game 3 5/28 12:00 PM Georgia State (#2) 8 UNC Wilmington (#4) 10 Georgia State (#2) eliminated
Game 4 5/28 3:30 PM VCU (#3) 6 James Madison (#1) 3
Game 5 5/28 7:00 PM UNC Wilmington (#4) 3 James Madison (#1) 1 James Madison (#1) eliminated
Game 6 5/29 1:00 PM VCU (#3) 0 UNC Wilmington (#4) 10
Game 7 5/29 4:30 PM VCU (#3) 7 UNC Wilmington (#4) 5 VCU (#3) wins Colonial Championship
Conference USA Tournament, Houston, TX
Game 1 5/26 12:00 PM Memphis (#3) 2 Southern Miss (#2) 8
Game 2 5/26 4:00 PM East Carolina (#6) 3 Rice (#1) 11
Game 3 5/26 8:00 PM Houston (#5) 11 Marshall (#4) 7
Game 4 5/27 12:00 PM East Carolina (#6) 8 Southern Miss (#2) 1 East Carolina (1-1), Southern Miss (1-1)
Game 5 5/27 4:00 PM Marshall (#4) 10 Memphis (#3) 7 Marshall (1-1), Memphis (0-2)
Game 6 5/27 8:00 PM Houston (#5) 3 Rice (#1) 24 Houston (1-1), Rice (2-0)
Game 7 5/28 12:00 PM East Carolina (#6) 2 Memphis (#3) 3 East Carolina (1-2), Memphis (1-2)
Game 8 5/28 4:00 PM Marshall (#4) 0 Rice (#1) 18 Marshall (1-2), Rice (3-0)
Game 9 5/28 8:00 PM Houston (#5) 6 Southern Miss (#2) 10 Houston (1-2), Southern Miss (2-1)
Game 10 5/29 8:00 PM Rice (#1) 4 Southern Miss (#2) 7 Southern Miss (#2) wins C-USA Championship
Horizon Tournament, Gary, IN
Game 1 5/26 12:00 PM Butler (#5) 3 Valparaiso (#4) 7
Game 2 5/26 4:00 PM Youngstown State (#6) 8 Illinois-Chicago (#3) 4
Game 3 5/27 12:00 PM Butler (#5) 0 Illinois-Chicago (#3) 7 Butler (#5) eliminated
Game 4 5/27 4:00 PM Valparaiso (#4) 1 Milwaukee (#2) 3
Game 5 5/27 8:00 PM Youngstown State (#6) 8 Wright State (#1) 10
Game 6 5/28 12:00 PM Illinois-Chicago (#3) 4 Youngstown State (#6) 1 Youngstown State (#6) eliminated
Game 7 5/28 4:00 PM Illinois-Chicago (#3) 5 Valparaiso (#4) 10 Illinois-Chicago (#3) eliminated
Game 8 5/28 8:00 PM Milwaukee (#2) 0 Wright State (#1) 1
Game 9 5/29 12:00 PM Valparaiso (#4) 1 Milwaukee (#2) 3 Valparaiso (#4) eliminated
Game 10 5/29 4:00 PM Wright State (#1) 7 Milwaukee (#2) 14
Game 11 5/30 12:00 PM Wright State (#1) 3 Milwaukee (#2) 6 Milwaukee (#2) wins Horizon Championship
Ivy Championship, New York, NY
Game 1 5/8 12:45 PM Dartmouth 2 Columbia 13
Game 2 5/8 3:45 PM Dartmouth 15 Columbia 10
Game 3 5/9 1:00 PM Dartmouth 11 Columbia 5 Dartmouth Wins Ivy Championship
MAAC Tournament, Fishkill, NY
Game 1 5/26 3:00 PM Manhattan (#4) 5 Canisius (#1) 7
Game 2 5/26 7:00 PM Rider (#3) 10 Marist (#2) 7
Game 3 5/27 3:00 PM Manhattan (#4) 6 Marist (#2) 5 Marist (#2) eliminated
Game 4 5/27 7:00 PM Canisius (#1) 5 Rider (#3) 10
Game 5 5/28 3:00 PM Manhattan (#4) 5 Canisius (#1) 6 Manhattan (#4) eliminated
Game 6 5/28 7:00 PM Rider (#3) 4 Canisius (#1) 2 Rider (#3) wins MAAC Championship
Game 7 5/29 1:00 PM




MAC Tournament, Chillicothe,OH
Game 1 5/26 9:00 AM Bowling Green (#5) 6 Ball State (#4) 4
Game 2 5/26 7:30 PM Ohio (#8) 9 Central Michigan (#1) 13
Game 3 5/26 12:30 PM Miami (#6) 1 Toledo (#3) 7
Game 4 5/26 4:00 PM Eastern Michigan (#7) 12 Kent State (#2) 4
Game 5 5/27 12:30 PM Ball State (#4) 13 Ohio (#8) 10 Ohio (#8) eliminated
Game 6 5/27 9:00 AM Miami (#6) 2 Kent State (#2) 9 Miami (#6) eliminated
Game 7 5/27 4:30 PM Bowling Green (#5) 1 Central Michigan (#1) 8
Game 8 5/27 7:30 PM Toledo (#3) 6 Eastern Michigan (#7) 7
Game 9 5/28 9:00 AM Ball State (#4) 4 Bowling Green (#5) 7 Ball State (#4) eliminated
Game 10 5/28 12:30 PM Kent State (#2) 4 Toledo (#3) 3 Toledo (#3) eliminated
Game 11 5/28 4:00 PM Central Michigan (#1) 3 Bowling Green (#5) 7
Game 12 5/28 7:30 PM Eastern Michigan (#7) 1 Kent State (#2) 15
Game 13 5/29 11:30 AM Central Michigan (#1) 9 Bowling Green (#5) 8 Bowling Green (#5) eliminated
Game 14 5/29 3:30 PM Eastern Michigan (#7) 8 Kent State (#2) 9 Eastern Michigan (#7) eliminated
Game 15 5/29 7:30 PM Central Michigan (#1) 3 Kent State (#2) 5 Kent State (#2) wins MAC Championship
MEAC Tournament, Daytona Beach, FL
Game 1 5/20 10:00 AM UMES (#6) 5 Bethune-Cookman (#1) 15
Game 2 5/20 2:00 PM Coppin State (#5) 3 North Carolina A&T (#2) 5
Game 3 5/20 6:00 PM Delaware State (#4) 4 Norfolk State (#3) 5
Game 4 5/21 10:00 AM UMES (#6) 8 Coppin State (#5) 12 UMES (#6) eliminated
Game 5 5/21 2:00 PM North Carolina A&T (#2) 7 Norfolk State (#3) 2
Game 6 5/21 6:00 PM Delaware State (#4) 14 Coppin State (#5) 2 Coppin State (#5) eliminated
Game 7 5/22 10:00 AM Norfolk State (#3) 5 Delaware State (#4) 1 Delaware State (#4) eliminated
Game 8 5/22 2:00 PM Bethune-Cookman (#1) 7 North Carolina A&T (#2) 3
Game 9 5/22 6:00 PM Norfolk State (#3) 7 North Carolina A&T (#2) 8 Norfolk State (#3) eliminated
Game 10 5/23 2:00 PM Bethune-Cookman (#1) 7 North Carolina A&T (#2) 4 Bethune-Cookman (#1) wins MEAC Championship
Game 11 5/23 6:00 PM




MVC Tournament, Wichita, KS
Game 1 5/25 11:00 AM Creighton (#6) 7 Indiana State (#3) 8
Game 2 5/25 3:15 PM Bradley (#7) 0 Illinois State (#2) 3
Game 3 5/25 6:45 PM Evansville (#5) 11 Southern Illinois (#4) 5
Game 4 5/25 10:45 PM Missouri State (#8) 2 Wichita State (#1) 6
Game 5 5/26 10:00 AM Creighton (#6) 6 Bradley (#7) 5 Bradley (#7) eliminated
Game 6 5/26 2:15 PM Southern Illinois (#4) 10 Missouri State (#8) 14 Southern Illinois (#4) eliminated
Game 7 5/26 6:00 PM Indiana State (#3) 5 Illinois State (#2) 10
Game 8 5/26 10:00 PM Evansville (#5) 2 Wichita State (#1) 9
Game 9 5/27 10:00 AM Creighton (#6) 7 Indiana State (#3) 9 Creighton (#6) eliminated
Game 10 5/27 2:00 PM Missouri State (#8) 2 Evansville (#5) 7 Missouri State (#8) eliminated
Game 11 5/27 7:45 PM Illinois State (#2) 9 Indiana State (#3) 4 Indiana State (#3) eliminated
Game 12 5/27 11:00 PM Wichita State (#1) 6 Evansville (#5) 5 Evansville (#5) eliminated
Game 13 5/28 1:30 PM




Game 14 5/28 5:00 PM




Game 15 5/29 2:30 PM Illinois State (#2) 17 Wichita State (#1) 8 Illinois State (#2) wins MVC Championship
MWC Tournament, San Diego, CA
Game 1 5/25 6:00 PM UNLV (#5) 9 BYU (#4) 1
Game 2 5/25 10:00 PM Utah (#6) 10 San Diego State (#3) 6
Game 3 5/26 2:00 PM BYU (#4) 16 San Diego State (#3) 8 San Diego State (#3) eliminated
Game 4 5/26 6:00 PM UNLV (#5) 6 New Mexico (#2) 3
Game 5 5/26 10:00 PM Utah (#6) 2 TCU (#1) 13
Game 6 5/27 2:00 PM BYU (#4) 25 Utah (#6) 18 Utah (#6) eliminated
Game 7 5/27 6:15 PM BYU (#4) 6 New Mexico (#2) 7 BYU (#4) eliminated
Game 8 5/27 10:00 PM UNLV (#5) 2 TCU (#1) 5
Game 9 5/28 6:00 PM New Mexico (#2) 10 UNLV (#5) 3 UNLV (#5) eliminated
Game 10 5/28 10:00 PM TCU (#1) 2 New Mexico (#2) 0 TCU (#1) wins MWC Championship
Game 11 5/29 4:00 PM




NEC Tournament, Bridgewater, NJ
Game 1 5/27 12:00 PM Monmouth (#4) 4 Sacred Heart (#1) 5
Game 2 5/27 3:30 PM Wagner (#3) 3 Central Connecticut (#2) 5
Game 3 5/28 12:00 PM Monmouth (#4) 4 Wagner (#3) 9 Monmouth (#4) eliminated
Game 4 5/28 3:30 PM Sacred Heart (#1) 8 Central Connecticut (#2) 3
Game 5 5/29 12:00 PM Wagner (#3) 2 Central Connecticut (#2) 7 Wagner (#3) eliminated
Game 6 5/29 3:30 PM Sacred Heart (#1) 6 Central Connecticut (#2) 9
Game 7 5/30 12:00 PM Sacred Heart (#1) 3 Central Connecticut (#2) 9 Central Connecticut (#2) wins NEC Championship
OVC Tournament, Jackson, TN
Game 1 5/26 4:00 PM Eastern Illinois (#5) 10 Southeast Missouri (#4) 5
Game 2 5/27 10:00 AM Eastern Kentucky (#6) 4 Murray State (#3) 3
Game 3 5/27 1:30 PM Southeast Missouri (#4) 9 Murray State (#3) 13 Southeast Missouri (#4) eliminated
Game 4 5/27 6:15 PM Eastern Illinois (#5) 5 Jacksonville State (#2) 7
Game 5 5/27 11:00 PM Eastern Kentucky (#6) 4 Tennessee Tech (#1) 7
Game 6 5/28 12:00 PM Murray State (#3) 10 Eastern Kentucky (#6) 2 Eastern Kentucky (#6) eliminated
Game 7 5/28 4:00 PM Murray State (#3) 14 Eastern Illinois (#5) 4 Eastern Illinois (#5) eliminated
Game 8 5/29 12:00 PM Jacksonville State (#2) 9 Tennessee Tech (#1) 7
Game 9 5/29 4:00 PM Murray State (#3) 6 Tennessee Tech (#1) 15 Murray State (#3) eliminated
Game 10 5/30 1:00 PM Jacksonville State (#2) 10 Tennessee Tech (#1) 8 Jacksonville State (#2) wins OVC Championship
Game 11 5/30 4:30 PM




Patriot Championship, Campus Sites
Game 1 5/15 12:00 PM Holy Cross (#3) 2 Lehigh (#2) 1
Game 2 5/15 3:00 PM Holy Cross (#3) 1 Lehigh (#2) 4
Game 3 5/15 12:00 PM Bucknell (#4) 11 Army (#1) 9
Game 4 5/15 3:00 PM Bucknell (#4) 4 Army (#1) 6
Game 5 5/16 12:00 PM Holy Cross (#3) 3 Lehigh (#2) 0 Lehigh (#2) eliminated
Game 6 5/16 1:00 PM Bucknell (#4) 11 Army (#1) 7 Army (#1) eliminated
Game 7 5/21 6:00 PM Bucknell (#4) 7 Holy Cross (#3) 8
Game 8 5/22 1:00 PM Bucknell (#4) 4 Holy Cross (#3) 3
Game 9 5/22 4:00 PM Bucknell (#4) 12 Holy Cross (#3) 7 Bucknell (#4) wins Patriot Championship
SEC Tournament, Hoover, AL
Game 1 5/26 10:30 AM Alabama (#7) 7 Auburn (#2) 1
Game 2 5/26 1:30 PM Ole Miss (#6) 3 South Carolina (#3) 0
Game 3 5/26 5:30 PM LSU (#8) 10 Florida (#1) 6
Game 4 5/26 9:30 PM Vanderbilt (#5) 2 Arkansas (#4) 0
Game 5 5/27 10:30 AM Auburn (#2) 3 South Carolina (#3) 1 South Carolina (#3) eliminated
Game 6 5/27 2:30 PM Florida (#1) 5 Arkansas (#4) 3 Arkansas (#4) eliminated
Game 7 5/27 5:30 PM Alabama (#7) 6 Ole Miss (#6) 3
Game 8 5/27 9:00 PM LSU (#8) 7 Vanderbilt (#5) 5
Game 9 5/28 6:00 PM Auburn (#2) 7 Ole Miss (#6) 10 Auburn (#2) eliminated
Game 10 5/28 9:30 PM Florida (#1) 5 Vanderbilt (#5) 2 Vanderbilt (#5) eliminated
Game 11 5/29 12:00 PM LSU (#8) 8 Ole Miss (#6) 0 Ole Miss (#6) eliminated
Game 12 5/29 2:30 PM Alabama (#7) 5 Florida (#1) 2 Florida (#1) eliminated
Game 13 5/29 6:00 PM




Game 14 5/29 9:00 PM




Game 15 5/30 2:00 PM LSU (#8) 4 Alabama (#7) 3 LSU (#8) wins SEC Championship
SoCon Tournament, Charleston, SC
Game 1 5/26 9:00 AM Appalachian State (#7) 11 College of Charleston (#2) 12
Game 2 5/26 2:00 PM Western Carolina (#6) 11 Georgia Southern (#3) 4
Game 3 5/26 6:00 PM Furman (#8) 5 The Citadel (#1) 9
Game 4 5/26 9:45 PM Samford (#5) 0 Elon (#4) 1
Game 5 5/27 9:00 AM Appalachian State (#7) 6 Georgia Southern (#3) 2 Georgia Southern (#3) eliminated
Game 6 5/27 1:00 PM Furman (#8) 10 Samford (#5) 13 Furman (#8) eliminated
Game 7 5/27 9:15 PM College of Charleston (#2) 6 Western Carolina (#6) 7
Game 8 5/27 5:00 PM The Citadel (#1) 6 Elon (#4) 3
Game 9 5/28 3:00 PM Appalachian State (#7) 10 College of Charleston (#2) 6 College of Charleston (#2) eliminated
Game 10 5/28 7:00 PM Samford (#5) 4 Elon (#4) 7 Samford (#5) eliminated
Game 11 5/29 9:00 AM Western Carolina (#6) 2 Appalachian State (#7) 3
Game 12 5/29 1:00 PM The Citadel (#1) 6 Elon (#4) 5 Elon (#4) eliminated
Game 13 5/29 5:00 PM Western Carolina (#6) 7 Appalachian State (#7) 6 Appalachian State (#7) eliminated
Game 14 5/29 9:00 PM




Game 15 5/30 2:00 PM Western Carolina (#6) 3 The Citadel (#1) 10 The Citadel (#1) wins SoCon Championship
Southland Tournament, Corpus Christi, TX
Game 1 5/26 10:00 AM McNeese State (#6) 8 Southeastern Louisiana (#3) 7
Game 2 5/26 1:45 PM Lamar (#7) 4 Northwestern State (#2) 3
Game 3 5/26 5:15 PM Nicholls State (#8) 13 Texas State (#1) 2
Game 4 5/26 8:15 PM UT Arlington (#5) 10 Stephen F. Austin (#4) 4
Game 5 5/27 10:00 AM Southeastern Louisiana (#3) 10 Northwestern State (#2) 4 Northwestern State (#2) eliminated
Game 6 5/27 2:00 PM Texas State (#1) 8 Stephen F. Austin (#4) 2 Stephen F. Austin (#4) eliminated
Game 7 5/27 5:30 PM McNeese State (#6) 7 Lamar (#7) 10
Game 8 5/27 9:00 PM Nicholls State (#8) 4 UT Arlington (#5) 5
Game 9 5/28 10:00 AM Southeastern Louisiana (#3) 4 McNeese State (#6) 5 Southeastern Louisiana (#3) eliminated
Game 10 5/28 1:30 PM Texas State (#1) 9 Nicholls State (#8) 5 Nicholls State (#8) eliminated
Game 11 5/28 5:00 PM Lamar (#7) 9 McNeese State (#6) 3 McNeese State (#6) eliminated
Game 12 5/28 9:00 PM UT Arlington (#5) 4 Texas State (#1) 5
Game 13 5/29 10:00 AM




Game 14 5/29 2:00 PM UT Arlington (#5) 10 Texas State (#1) 15 UT Arlington (#5) eliminated
Game 15 5/29 7:00 PM Lamar (#7) 17 Texas State (#1) 7 Lamar (#7) wins Southland Championship
Summit Tournament, Tulsa, OK
Game 1 5/27 4:00 PM Oakland (#4) 5 South Dakota State (#1) 6
Game 2 5/27 8:15 PM Centenary (#3) 2 Oral Roberts (#2) 4
Game 3 5/28 12:00 PM Oakland (#4) 7 Centenary (#3) 2 Centenary (#3) eliminated
Game 4 5/28 4:00 PM South Dakota State (#1) 6 Oral Roberts (#2) 21
Game 5 5/28 8:00 PM Oakland (#4) 6 South Dakota State (#1) 20 Oakland (#4) eliminated
Game 6 5/29 2:00 PM Oral Roberts (#2) 12 South Dakota State (#1) 2 Oral Roberts (#2) wins Summit Championship
Game 7 5/29 5:30 PM




Sun Belt Tournament, Murfreesboro, TN
Game 1 5/26 10:00 AM South Alabama (#5) 7 Florida International (#4) 1
Game 2 5/26 1:30 PM Western Kentucky (#8) 8 Florida Atlantic (#1) 9
Game 3 5/26 8:30 PM Arkansas State (#7) 8 Louisiana-Lafayette (#2) 6
Game 4 5/26 11:30 PM Troy (#6) 15 Middle Tennessee State (#3) 4
Game 5 5/27 10:00 AM Florida International (#4) 7 Western Kentucky (#8) 3 Western Kentucky (#8) eliminated
Game 6 5/27 2:00 PM Louisiana-Lafayette (#2) 0 Middle Tennessee State (#3) 3 Louisiana-Lafayette (#2) eliminated
Game 7 5/27 5:00 PM South Alabama (#5) 9 Florida Atlantic (#1) 10
Game 8 5/27 9:00 PM Arkansas State (#7) 12 Troy (#6) 2
Game 9 5/28 10:00 AM Florida International (#4) 10 South Alabama (#5) 9 South Alabama (#5) eliminated
Game 10 5/28 2:30 PM Middle Tennessee State (#3) 5 Troy (#6) 6 Middle Tennessee State (#3) eliminated
Game 11 5/28 7:45 PM Florida Atlantic (#1) 16 Florida International (#4) 18
Game 12 5/29 10:00 AM Arkansas State (#7) 5 Troy (#6) 12
Game 13 5/29 1:30 PM Florida Atlantic (#1) 9 Florida International (#4) 11 Florida Atlantic (#1) eliminated
Game 14 5/29 5:00 PM Arkansas State (#7) 8 Troy (#6) 12 Arkansas State (#7) eliminated
Game 15 5/30 11:00 AM Florida International (#4) 14 Troy (#6) 10 Florida International (#4) wins Sun Belt Championship
SWAC Tournament, Shreveport, LA
Game 1 5/26 10:15 AM Alcorn State (East #3) 12 Southern (West #2) 0
Game 2 5/26 7:00 PM Arkansas-Pine Bluff (West #4) 12 Jackson State (East #1) 8
Game 3 5/26 1:00 PM Grambling (West #3) 8 Mississippi Valley (East #2) 4
Game 4 5/26 11:00 PM Alabama State (East #4) 7 Texas Southern (West #1) 4
Game 5 5/27 10:00 AM Southern (West #2) 13 Jackson State (East #1) 4 Jackson State (East #1) eliminated
Game 6 5/27 2:00 PM Mississippi Valley (East #2) 8 Texas Southern (West #1) 9 Mississippi Valley (East #2) eliminated
Game 7 5/27 6:00 PM Alcorn State (East #3) 7 Arkansas-Pine Bluff (West #4) 6
Game 8 5/27 9:45 PM Grambling (West #3) 17 Alabama State (East #4) 2
Game 9 5/28 10:00 AM Southern (West #2) 11 Arkansas-Pine Bluff (West #4) 2 Arkansas-Pine Bluff (West #4) eliminated
Game 10 5/28 4:30 PM Texas Southern (West #1) 3 Alabama State (East #4) 2 Alabama State (East #4) eliminated
Game 11 5/28 1:15 PM Alcorn State (East #3) 8 Southern (West #2) 7 Southern (West #2) eliminated
Game 12 5/28 8:00 PM Grambling (West #3) 7 Texas Southern (West #1) 2 Texas Southern (West #1) eliminated
Game 13 5/29 1:00 PM




Game 14 5/29 4:00 PM




Game 15 5/30 3:00 PM Alcorn State (East #3) 2 Grambling (West #3) 15 Grambling (West #3) wins SWAC Championship
WAC Tournament, Mesa, AZ
Game 1 5/26 7:00 PM Louisiana Tech (#5) 7 Hawaii (#4) 8
Game 2 5/26 10:30 PM San Jose State (#6) 6 Nevada (#3) 0
Game 3 5/27 2:00 PM Louisiana Tech (#5) 1 Nevada (#3) 3 Louisiana Tech (#5) eliminated
Game 4 5/27 7:00 PM Hawaii (#4) 13 New Mexico State (#2) 7
Game 5 5/27 10:30 PM San Jose State (#6) 10 Fresno State (#1) 12
Game 6 5/28 2:00 PM Nevada (#3) 5 New Mexico State (#2) 4 New Mexico State (#2) eliminated
Game 7 5/28 7:00 PM Nevada (#3) 6 San Jose State (#6) 7 Nevada (#3) eliminated
Game 8 5/28 11:15 PM Hawaii (#4) 11 Fresno State (#1) 3
Game 9 5/29 7:00 PM San Jose State (#6) 1 Fresno State (#1) 13 San Jose State (#6) eliminated
Game 10 5/29 10:30 PM Hawaii (#4) 5 Fresno State (#1) 14
Game 11 5/30 3:00 PM Hawaii (#4) 9 Fresno State (#1) 6 Hawaii (#4) wins WAC Championship




This page sponsored by iPowerWeb.

Site Meter
This page developed by Cynthia Mills.