2009 Conference Tournaments

All Times Eastern
Page last updated 5/29/2009 1:38 PM

Atlantic 10 Tournament, Dayton, OH
Game 1 5/20 12:00 PM Fordham (#5) 4 Massachusetts (#4) 5
Game 2 5/20 4:00 PM Charlotte (#6) 4 Xavier (#3) 8
Game 3 5/20 7:15 PM Fordham (#5) 10 Charlotte (#6) 13 Fordham (#5) eliminated
Game 4 5/21 12:00 PM Massachusetts (#4) 5 Dayton (#1) 9
Game 5 5/21 4:30 PM Xavier (#3) 6 Rhode Island (#2) 7
Game 6 5/21 8:30 PM Charlotte (#6) 5 Massachusetts (#4) 6 Charlotte (#6) eliminated
Game 7 5/22 12:00 PM Dayton (#1) 2 Rhode Island (#2) 9
Game 8 5/22 3:30 PM Xavier (#3) 6 Massachusetts (#4) 3 Massachusetts (#4) eliminated
Game 9 5/22 7:00 PM Dayton (#1) 3 Xavier (#3) 11 Dayton (#1) eliminated
Game 10 5/23 12:00 PM Rhode Island (#2) 7 Xavier (#3) 9
Game 11 5/23 4:00 PM Rhode Island (#2) 1 Xavier (#3) 10 Xavier (#3) wins Atlantic 10 Championship
ACC Tournament, Durham, NC
Game 1 5/20 12:00 PM Miami (#5) 8 Georgia Tech (#4) 6
Game 2 5/20 4:15 PM Boston College (#8) 2 Florida State (#1) 7
Game 3 5/20 8:15 PM Duke (#7) 3 North Carolina (#2) 8
Game 4 5/21 12:00 PM Georgia Tech (#4) 3 Boston College (#8) 7 Georgia Tech (0-2), BC (1-1)
Game 5 5/21 4:00 PM Florida State (#1) 4 Miami (#5) 2 Florida St (2-0), Miami (1-1)
Game 6 5/21 8:00 PM Virginia (#6) 6 Clemson (#3) 5
Game 7 5/22 12:00 PM Miami (#5) 1 Boston College (#8) 10 Miami (1-2), BC (2-1)
Game 8 5/22 4:00 PM Clemson (#3) 4 Duke (#7) 10 Clemson (0-2), Duke (1-1)
Game 9 5/22 8:00 PM North Carolina (#2) 1 Virginia (#6) 11 North Carolina (1-1), Virginia (2-0)
Game 10 5/23 12:00 PM Florida State (#1) 2 Georgia Tech (#4) 9 Florida St (2-1), Georgia Tech (1-2)
Game 11 5/23 4:00 PM North Carolina (#2) 3 Clemson (#3) 4 North Carolina (1-2), Clemson (1-2)
Game 12 5/23 8:00 PM Virginia (#6) 11 Duke (#7) 7 Virginia (3-0), Duke (1-2)
Game 13 5/24 1:00 PM Florida State (#1) 3 Virginia (#6) 6 Virginia (#6) wins ACC Championship
America East Tournament, Endicott, NY
Game 1 5/21 4:00 PM Stony Brook (#3) 1 Albany (#2) 8
Game 2 5/21 8:00 PM Vermont (#4) 7 Binghamton (#1) 10
Game 3 5/22 4:00 PM Stony Brook (#3) 11 Vermont (#4) 13 Stony Brook (#3) eliminated
Game 4 5/22 8:15 PM Albany (#2) 7 Binghamton (#1) 11
Game 5 5/23 4:00 PM Vermont (#4) 9 Albany (#2) 10 Vermont (#4) eliminated
Game 6 5/23 8:30 PM Binghamton (#1) 16 Albany (#2) 6 Binghamton (#1) wins AmEast Championship
Game 7 5/24 12:00 PM




Atlantic Sun Tournament, DeLand, FL
Game 1 5/21 3:00 PM Mercer (#5) 5 Belmont (#4) 6 Mercer (#5) eliminated
Game 2 5/21 7:00 PM East Tennessee State (#6) 4 Stetson (#3) 2 Stetson (#3) eliminated
Game 3 5/23 5:00 PM Belmont (#4) 5 Jacksonville (#1) 7 Belmont (#4) eliminated
Game 4 5/23 11:45 AM East Tennessee State (#6) 4 Lipscomb (#2) 5 East Tennessee State (#6) eliminated
Game 5 5/24 10:00 AM Jacksonville (#1) 7 Lipscomb (#2) 4 Jacksonville (#1) wins Atlantic Sun Championship
Big Ten Tournament, Columbus, OH
Game 1 5/20 12:00 PM Michigan State (#5) 5 Illinois (#4) 16
Game 2 5/20 3:30 PM Purdue (#6) 1 Indiana (#3) 9
Game 3 5/21 12:00 PM Michigan State (#5) 9 Purdue (#6) 12 Michigan State (#5) eliminated
Game 4 5/21 4:15 PM Indiana (#3) 12 Minnesota (#2) 3
Game 5 5/21 7:00 PM Illinois (#4) 4 Ohio State (#1) 7
Game 6 5/22 12:00 PM Purdue (#6) 3 Minnesota (#2) 12 Purdue (#6) eliminated
Game 7 5/22 3:45 PM Minnesota (#2) 13 Illinois (#4) 4 Illinois (#4) eliminated
Game 8 5/22 7:30 PM Indiana (#3) 13 Ohio State (#1) 3
Game 9 5/23 3:30 PM Minnesota (#2) 9 Ohio State (#1) 6 Ohio State (#1) eliminated
Game 10 5/23 7:30 PM Indiana (#3) 13 Minnesota (#2) 2 Indiana (#3) wins Big Ten Championship
Game 11 5/24 12:00 PM




Big 12 Tournament, Oklahoma City, OK
Game 1 5/20 10:00 AM Kansas (#5) 4 Kansas State (#4) 5
Game 2 5/20 1:30 PM Baylor (#8) 14 Texas (#1) 9
Game 3 5/20 5:00 PM Texas A&M (#6) 2 Missouri (#3) 5
Game 4 5/20 8:45 PM Texas Tech (#7) 2 Oklahoma (#2) 5
Game 5 5/21 4:00 PM Texas (#1) 9 Kansas (#5) 3 Texas (1-1), Kansas (0-2)
Game 6 5/21 8:30 PM Kansas State (#4) 9 Baylor (#8) 4 Kansas St (2-0), Baylor (1-1)
Game 7 5/22 4:00 PM Missouri (#3) 2 Texas Tech (#7) 4 Missouri (1-1), Texas Tech (1-1)
Game 8 5/22 8:30 PM Oklahoma (#2) 15 Texas A&M (#6) 17 Oklahoma (1-1), Texas A&M (1-1)
Game 9 5/23 10:00 AM Kansas (#5) 4 Baylor (#8) 8 Kansas (0-3), Baylor (2-1)
Game 10 5/23 1:45 PM Texas (#1) 4 Kansas State (#4) 2 Texas (2-1), Kansas St (2-1)
Game 11 5/23 5:00 PM Oklahoma (#2) 4 Missouri (#3) 5 Oklahoma (1-2), Missouri (2-1)
Game 12 5/23 10:15 PM Texas A&M (#6) 11 Texas Tech (#7) 4 Texas A&M (2-1), Texas Tech (1-2)
Game 13 5/24 2:00 PM Texas (#1) 12 Missouri (#3) 7 Texas (#1) wins Big 12 Championship
Big East Tournament, Clearwater, FL
Game 1 5/19 10:00 AM Notre Dame (#5) 14 St. John's (#4) 5
Game 2 5/19 2:30 PM Cincinnati (#8) 2 Louisville (#1) 12
Game 3 5/19 5:30 PM Connecticut (#6) 6 West Virginia (#3) 1
Game 4 5/20 10:00 AM Pittsburgh (#7) 2 South Florida (#2) 12
Game 5 5/20 1:00 PM St. John's (#4) 12 Cincinnati (#8) 2 Cincinnati (#8) eliminated
Game 6 5/21 12:15 PM West Virginia (#3) 20 Pittsburgh (#7) 8 Pittsburgh (#7) eliminated
Game 7 5/21 10:00 AM Notre Dame (#5) 2 Louisville (#1) 12
Game 8 5/22 10:00 AM Connecticut (#6) 4 South Florida (#2) 2
Game 9 5/22 1:00 PM St. John's (#4) 10 Notre Dame (#5) 11 St. John's (#4) eliminated
Game 10 5/22 8:30 PM West Virginia (#3) 6 South Florida (#2) 11 West Virginia (#3) eliminated
Game 11 5/23 10:00 AM Louisville (#1) 5 Notre Dame (#5) 6
Game 12 5/23 1:30 PM Connecticut (#6) 10 South Florida (#2) 8 South Florida (#2) eliminated
Game 13 5/23 5:45 PM Louisville (#1) 7 Notre Dame (#5) 6 Notre Dame (#5) eliminated
Game 14 5/23 8:00 PM




Game 15 5/24 11:00 AM Louisville (#1) 11 Connecticut (#6) 3 Louisville (#1) wins Big East Championship
Big South Tournament, Asheville, NC
Game 1 5/19 4:00 PM Charleston Southern (#7) 1 High Point (#6) 2 Charleston Southern (#7) eliminated
Game 2 5/19 7:00 PM VMI (#8) 13 Gardner-Webb (#5) 4 Gardner-Webb (#5) eliminated
Game 3 5/20 11:00 AM VMI (#8) 4 Coastal Carolina (#1) 9
Game 4 5/20 3:00 PM High Point (#6) 7 Winthrop (#2) 4
Game 5 5/20 7:00 PM Radford (#4) 3 Liberty (#3) 10
Game 6 5/21 11:00 AM VMI (#8) 4 Winthrop (#2) 8 VMI (#8) eliminated
Game 7 5/21 3:00 PM Coastal Carolina (#1) 7 Radford (#4) 11
Game 8 5/21 7:15 PM High Point (#6) 10 Liberty (#3) 20
Game 9 5/22 11:00 AM Coastal Carolina (#1) 8 High Point (#6) 4 High Point (#6) eliminated
Game 10 5/22 3:00 PM Winthrop (#2) 21 Radford (#4) 3 Radford (#4) eliminated
Game 11 5/22 7:15 PM Liberty (#3) 0 Coastal Carolina (#1) 7
Game 12 5/23 1:00 PM Winthrop (#2) 6 Liberty (#3) 1 Liberty (#3) eliminated
Game 13 5/23 5:00 PM Coastal Carolina (#1) 7 Winthrop (#2) 1 Coastal Carolina (#1) wins Big South Championship
Colonial Tournament, Wilmington, NC
Game 1 5/20 12:00 PM Delaware (#6) 5 George Mason (#1) 6
Game 2 5/20 3:30 PM Northeastern (#5) 5 Georgia State (#2) 6
Game 3 5/20 7:00 PM Old Dominion (#4) 5 UNC Wilmington (#3) 7
Game 4 5/21 12:00 PM Delaware (#6) 9 Northeastern (#5) 5 Northeastern (#5) eliminated
Game 5 5/21 3:30 PM George Mason (#1) 11 Old Dominion (#4) 5 Old Dominion (#4) eliminated
Game 6 5/21 7:15 PM Georgia State (#2) 8 UNC Wilmington (#3) 5
Game 7 5/22 4:00 PM George Mason (#1) 3 Georgia State (#2) 9
Game 8 5/22 12:00 PM Delaware (#6) 4 UNC Wilmington (#3) 5 Delaware (#6) eliminated
Game 9 5/22 7:00 PM George Mason (#1) 3 UNC Wilmington (#3) 5 George Mason (#1) eliminated
Game 10 5/23 1:00 PM Georgia State (#2) 12 UNC Wilmington (#3) 10 Georgia State (#2) wins Colonial Championship
Game 11 5/23 5:00 PM




Conference USA Tournament, Hattiesburg, MS
Game 1 5/20 10:00 AM UAB (#6) 8 Houston (#3) 3
Game 2 5/20 1:45 PM Marshall (#7) 0 Rice (#2) 13
Game 3 5/20 5:00 PM UCF (#8) 3 East Carolina (#1) 6
Game 4 5/20 8:30 PM Southern Miss (#5) 15 Tulane (#4) 2
Game 5 5/21 10:00 AM Houston (#3) 4 Marshall (#7) 1 Marshall (#7) eliminated
Game 6 5/21 1:30 PM UCF (#8) 3 Tulane (#4) 7 UCF (#8) eliminated
Game 7 5/21 5:00 PM UAB (#6) 1 Rice (#2) 8
Game 8 5/21 8:45 PM East Carolina (#1) 2 Southern Miss (#5) 5
Game 9 5/22 10:00 AM Houston (#3) 4 UAB (#6) 1 UAB (#6) eliminated
Game 10 5/22 1:30 PM Tulane (#4) 3 East Carolina (#1) 0 East Carolina (#1) eliminated
Game 11 5/22 5:00 PM Rice (#2) 7 Houston (#3) 2 Houston (#3) eliminated
Game 12 5/22 9:00 PM Southern Miss (#5) 3 Tulane (#4) 1 Tulane (#4) eliminated
Game 13 5/23 10:00 AM




Game 14 5/23 1:30 PM




Game 15 5/24 11:00 AM Rice (#2) 8 Southern Miss (#5) 6 Rice (#2) wins Conference USA Championship
Horizon Tournament, Lorain, OH
Game 1 5/19 3:00 PM Butler (#7) 7 Youngstown State (#6) 6 Youngstown State (#6) eliminated
Game 2 5/20 11:00 AM Cleveland State (#5) 4 Valparaiso (#4) 2
Game 3 5/20 3:00 PM Butler (#7) 3 Wright State (#3) 8
Game 4 5/21 11:00 AM Valparaiso (#4) 4 Butler (#7) 2 Butler (#7) eliminated
Game 5 5/21 3:00 PM Wright State (#3) 20 Wisconsin-Milwaukee (#2) 4
Game 6 5/21 7:00 PM Cleveland State (#5) 6 Illinois-Chicago (#1) 16
Game 7 5/22 11:00 AM Valparaiso (#4) 7 Wisconsin-Milwaukee (#2) 10 Valparaiso (#4) eliminated
Game 8 5/22 3:00 PM Cleveland State (#5) 5 Wisconsin-Milwaukee (#2) 6 Cleveland State (#5) eliminated
Game 9 5/22 7:00 PM Wright State (#3) 7 Illinois-Chicago (#1) 6
Game 10 5/23 11:00 AM Wisconsin-Milwaukee (#2) 3 Illinois-Chicago (#1) 18 Wisconsin-Milwaukee (#2) eliminated
Game 11 5/23 3:00 PM Wright State (#3) 0 Illinois-Chicago (#1) 4
Game 12 5/24 11:00 AM Wright State (#3) 6 Illinois-Chicago (#1) 2 Wright State (#3) wins Horizon Championship
Ivy Championship, Hanover, NH
Game 1 5/2 12:00 PM Cornell 6 Dartmouth 8
Game 2 5/2 3:30 PM Cornell 14 Dartmouth 12
Game 3 5/3 1:00 PM Cornell 0 Dartmouth 10 Dartmouth Wins Ivy Championship
MAAC Tournament, Trenton, NJ
Game 1 5/21 4:00 PM Marist (#3) 7 Canisius (#2) 6
Game 2 5/21 7:30 PM Rider (#4) 1 Manhattan (#1) 2
Game 3 5/22 12:00 PM Canisius (#2) 9 Rider (#4) 8 Rider (#4) eliminated
Game 4 5/22 4:00 PM Marist (#3) 4 Manhattan (#1) 3
Game 5 5/22 7:00 PM Canisius (#2) 3 Manhattan (#1) 2 Manhattan (#1) eliminated
Game 6 5/23 1:00 PM Marist (#3) 4 Canisius (#2) 5
Game 7 5/23 4:00 PM Marist (#3) 13 Canisius (#2) 9 Marist (#3) wins MAAC Championship
MAC Tournament, Chillicothe,OH
Game 1 5/20 9:00 AM Miami (#5) 4 Kent State (#4) 6
Game 2 5/21 9:00 AM Central Michigan (#8) 6 Bowling Green (#1) 2
Game 3 5/20 12:30 PM Toledo (#6) 14 Ohio (#3) 4
Game 4 5/20 4:00 PM Eastern Michigan (#7) 19 Ball State (#2) 16
Game 5 5/21 2:30 PM Miami (#5) 17 Bowling Green (#1) 4 Bowling Green (#1) eliminated
Game 6 5/21 11:00 AM Ohio (#3) 15 Ball State (#2) 6 Ball State (#2) eliminated
Game 7 5/21 6:00 PM Kent State (#4) 17 Central Michigan (#8) 2
Game 8 5/21 9:45 PM Toledo (#6) 7 Eastern Michigan (#7) 6
Game 9 5/22 9:00 AM Miami (#5) 10 Central Michigan (#8) 4 Central Michigan (#8) eliminated
Game 10 5/22 12:30 PM Ohio (#3) 4 Eastern Michigan (#7) 14 Ohio (#3) eliminated
Game 11 5/22 4:00 PM Kent State (#4) 12 Miami (#5) 8 Miami (#5) eliminated
Game 12 5/22 7:30 PM Toledo (#6) 9 Eastern Michigan (#7) 6 Eastern Michigan (#7) eliminated
Game 13 5/23 11:30 AM




Game 14 5/23 3:30 PM




Game 15 5/23 1:00 PM Kent State (#4) 5 Toledo (#6) 3 Kent State (#4) wins MAC Championship
MEAC Tournament, Daytona Beach, FL
Game 1 5/14 10:00 AM Norfolk State (#6) 3 Bethune-Cookman (#1) 12
Game 2 5/14 2:00 PM North Carolina A&T (#5) 6 Delaware State (#2) 4
Game 3 5/14 6:00 PM UMES (#4) 2 Florida A&M (#3) 12
Game 4 5/15 10:00 AM Norfolk State (#6) 5 Delaware State (#2) 3 Delaware State (#2) eliminated
Game 5 5/15 2:00 PM North Carolina A&T (#5) 11 Florida A&M (#3) 5
Game 6 5/15 6:00 PM UMES (#4) 0 Norfolk State (#6) 4 UMES (#4) eliminated
Game 7 5/16 10:00 AM Florida A&M (#3) 15 Norfolk State (#6) 2 Norfolk State (#6) eliminated
Game 8 5/16 2:00 PM Bethune-Cookman (#1) 16 North Carolina A&T (#5) 1
Game 9 5/16 6:00 PM Florida A&M (#3) 3 North Carolina A&T (#5) 10 Florida A&M (#3) eliminated
Game 10 5/17 2:00 PM Bethune-Cookman (#1) 15 North Carolina A&T (#5) 9 Bethune-Cookman (#1) wins MEAC Championship
Game 11 5/17 6:00 PM




MVC Tournament, Wichita, KS
Game 1 5/20 12:00 PM Southern Illinois (#5) 1 Creighton (#4) 5
Game 2 5/20 4:00 PM Illinois State (#6) 6 Missouri State (#1) 9
Game 3 5/20 8:00 PM Wichita State (#3) 15 Indiana State (#2) 7
Game 4 5/21 12:00 PM Missouri State (#1) 8 Southern Illinois (#5) 4 Missouri St (2-0), Southern Ill (0-2)
Game 5 5/21 4:00 PM Indiana State (#2) 3 Illinois State (#6) 7 Indiana St (0-2), Illinois St (1-1)
Game 6 5/21 8:00 PM Creighton (#4) 11 Wichita State (#3) 0 Creighton (2-0), Wichita St (1-1)
Game 7 5/22 12:00 PM Southern Illinois (#5) 10 Indiana State (#2) 6 Southern Ill (1-2), Indiana St (0-3)
Game 8 5/22 4:00 PM Creighton (#4) 7 Missouri State (#1) 6 Creighton (3-0), Missouri St (2-1)
Game 9 5/22 8:00 PM Illinois State (#6) 0 Wichita State (#3) 4 Illinois St (1-2), Wichita St (2-1)
Game 10 5/23 8:00 PM Creighton (#4) 2 Wichita State (#3) 4 Wichita State (#3) wins MVC Championship
MWC Tournament, Fort Wort, TX
Game 1 5/19 4:00 PM Utah (#6) 2 BYU (#3) 1
Game 2 5/19 8:00 PM UNLV (#5) 1 San Diego State (#4) 12
Game 3 5/20 12:00 PM BYU (#3) 5 UNLV (#5) 4 UNLV (#5) eliminated
Game 4 5/20 4:00 PM San Diego State (#4) 2 New Mexico (#2) 1
Game 5 5/20 8:00 PM Utah (#6) 9 TCU (#1) 7
Game 6 5/21 12:00 PM BYU (#3) 5 New Mexico (#2) 1 New Mexico (#2) eliminated
Game 7 5/21 4:00 PM TCU (#1) 9 BYU (#3) 2 BYU (#3) eliminated
Game 8 5/21 8:00 PM San Diego State (#4) 9 Utah (#6) 8
Game 9 5/22 4:00 PM TCU (#1) 4 Utah (#6) 6 TCU (#1) eliminated
Game 10 5/22 8:00 PM San Diego State (#4) 1 Utah (#6) 4
Game 11 5/23 2:00 PM San Diego State (#4) 3 Utah (#6) 9 Utah (#6) wins MWC Championship
NEC Tournament, New Britain, CT
Game 1 5/21 12:00 PM Wagner (#1) 8 Monmouth (#4) 14
Game 2 5/21 3:45 PM Sacred Heart (#2) 16 Central Connecticut State (#3) 13
Game 3 5/22 3:30 PM Monmouth (#4) 7 Sacred Heart (#2) 6
Game 4 5/22 12:00 PM Wagner (#1) 6 Central Connecticut State (#3) 5 Central Connecticut State (#3) eliminated
Game 5 5/23 12:00 PM Sacred Heart (#2) 5 Wagner (#1) 4 Wagner (#1) eliminated
Game 6 5/23 3:30 PM Monmouth (#4) 14 Sacred Heart (#2) 8 Monmouth (#4) wins NEC Championship
Game 7 5/24 12:00 PM




OVC Tournament, Paducah, KY
Game 1 5/20 3:30 PM Tennessee Tech (#5) 9 Southeast Missouri (#4) 5
Game 2 5/20 7:45 PM Jacksonville State (#6) 9 Morehead State (#3) 0
Game 3 5/21 12:00 PM Southeast Missouri (#4) 5 Morehead State (#3) 7 Southeast Missouri (#4) eliminated
Game 4 5/21 4:00 PM Tennessee Tech (#5) 7 Murray State (#2) 2
Game 5 5/21 7:30 PM Jacksonville State (#6) 11 Eastern Illinois (#1) 5
Game 6 5/22 12:00 PM Morehead State (#3) 5 Murray State (#2) 8 Morehead State (#3) eliminated
Game 7 5/22 3:30 PM Eastern Illinois (#1) 4 Murray State (#2) 5 Eastern Illinois (#1) eliminated
Game 8 5/22 7:30 PM Tennessee Tech (#5) 13 Jacksonville State (#6) 12
Game 9 5/23 1:00 PM Murray State (#2) 2 Jacksonville State (#6) 9 Murray State (#2) eliminated
Game 10 5/23 4:30 PM Tennessee Tech (#5) 4 Jacksonville State (#6) 3 Tennessee Tech (#5) wins OVC Championship
Game 11 5/24 1:00 PM




Patriot Championship, Campus Sites
Game 1 5/9 12:00 PM Holy Cross (#3) 1 Army (#2) 5
Game 2 5/9 3:30 PM Holy Cross (#3) 5 Army (#2) 3
Game 3 5/9 1:00 PM Lafayette (#4) 4 Bucknell (#1) 6
Game 4 5/9 12:00 PM Lafayette (#4) 20 Bucknell (#1) 9
Game 5 5/10 3:30 PM Holy Cross (#3) 0 Army (#2) 11 Holy Cross (#3) eliminated
Game 6 5/10 1:00 PM Lafayette (#4) 10 Bucknell (#1) 2 Bucknell (#1) eliminated
Game 7 5/16 12:00 PM Lafayette (#4) 2 Army (#2) 6
Game 8 5/16 3:30 PM Lafayette (#4) 1 Army (#2) 8 Army (#2) wins Patriot Championship
Game 9 5/17 1:00 PM




SEC Tournament, Hoover, AL
Game 1 5/20 11:00 AM Arkansas (#7) 8 Florida (#2) 5
Game 2 5/20 3:15 PM Georgia (#6) 6 Ole Miss (#3) 3
Game 3 5/20 7:00 PM Vanderbilt (#8) 4 LSU (#1) 1
Game 4 5/20 10:45 PM South Carolina (#5) 9 Alabama (#4) 5
Game 5 5/21 11:00 AM Florida (#2) 12 Ole Miss (#3) 2 Ole Miss (#3) eliminated
Game 6 5/21 2:45 PM LSU (#1) 9 Alabama (#4) 6 Alabama (#4) eliminated
Game 7 5/21 6:45 PM Arkansas (#7) 1 Georgia (#6) 2
Game 8 5/21 10:30 PM Vanderbilt (#8) 5 South Carolina (#5) 4
Game 9 5/22 4:00 PM Florida (#2) 7 Arkansas (#7) 10 Florida (#2) eliminated
Game 10 5/22 7:30 PM LSU (#1) 4 South Carolina (#5) 1 South Carolina (#5) eliminated
Game 11 5/23 11:30 AM Vanderbilt (#8) 11 Arkansas (#7) 1 Arkansas (#7) eliminated
Game 12 5/23 2:45 PM Georgia (#6) 0 LSU (#1) 16
Game 13 5/23 6:00 PM




Game 14 5/23 10:00 PM Georgia (#6) 2 LSU (#1) 3 Georgia (#6) eliminated
Game 15 5/24 1:00 PM Vanderbilt (#8) 2 LSU (#1) 6 LSU (#1) wins SEC Championship
SoCon Tournament, Greenville, SC
Game 1 5/20 9:00 AM Davidson (#7) 3 Georgia Southern (#2) 4
Game 2 5/20 2:00 PM Appalachian State (#6) 4 The Citadel (#3) 1
Game 3 5/20 5:30 PM Furman (#8) 8 Elon (#1) 10
Game 4 5/20 10:00 PM College of Charleston (#5) 4 Western Carolina (#4) 12
Game 5 5/21 9:00 AM Davidson (#7) 8 The Citadel (#3) 9 Davidson (#7) eliminated
Game 6 5/21 1:30 PM Furman (#8) 6 College of Charleston (#5) 5 College of Charleston (#5) eliminated
Game 7 5/21 5:00 PM Georgia Southern (#2) 6 Appalachian State (#6) 5
Game 8 5/21 9:00 PM Elon (#1) 15 Western Carolina (#4) 7
Game 9 5/22 3:00 PM The Citadel (#3) 5 Appalachian State (#6) 3 Appalachian State (#6) eliminated
Game 10 5/22 7:00 PM Furman (#8) 7 Western Carolina (#4) 6 Western Carolina (#4) eliminated
Game 11 5/23 9:00 AM Elon (#1) 1 The Citadel (#3) 5
Game 12 5/23 1:00 PM Georgia Southern (#2) 16 Furman (#8) 4 Furman (#8) eliminated
Game 13 5/23 5:00 PM Elon (#1) 8 The Citadel (#3) 7 The Citadel (#3) eliminated
Game 14 5/23 9:00 PM




Game 15 5/24 2:00 PM Elon (#1) 3 Georgia Southern (#2) 7 Georgia Southern (#2) wins SoCon Championship
Southland Tournament, Corpus Christi, TX
Game 1 5/20 10:00 AM Northwestern State (#6) 4 UTSA (#3) 5
Game 2 5/20 2:00 PM Sam Houston State (#7) 9 Southeastern Louisiana (#2) 2
Game 3 5/20 5:45 PM Stephen F. Austin (#8) 2 Texas State (#1) 9
Game 4 5/20 8:45 PM UT Arlington (#5) 3 Lamar (#4) 4
Game 5 5/21 10:00 AM Northwestern State (#6) 7 Southeastern Louisiana (#2) 9 Northwestern State (#6) eliminated
Game 6 5/21 2:00 PM Stephen F. Austin (#8) 4 UT Arlington (#5) 7 Stephen F. Austin (#8) eliminated
Game 7 5/21 6:00 PM UTSA (#3) 6 Sam Houston State (#7) 8
Game 8 5/21 10:00 PM Texas State (#1) 10 Lamar (#4) 1
Game 9 5/22 10:00 AM Southeastern Louisiana (#2) 5 UTSA (#3) 4 UTSA (#3) eliminated
Game 10 5/22 3:00 PM UT Arlington (#5) 3 Lamar (#4) 4 UT Arlington (#5) eliminated
Game 11 5/22 6:45 PM Sam Houston State (#7) 7 Southeastern Louisiana (#2) 2 Southeastern Louisiana (#2) eliminated
Game 12 5/22 9:30 PM Texas State (#1) 13 Lamar (#4) 2 Lamar (#4) eliminated
Game 13 5/23 10:00 AM




Game 14 5/23 2:00 PM




Game 15 5/23 7:00 PM Sam Houston State (#7) 7 Texas State (#1) 1 Sam Houston State (#7) wins Southland Championship
Summit Tournament, Tulsa, OK
Game 1 5/21 4:00 PM South Dakota State (#3) 8 Southern Utah (#2) 11
Game 2 5/21 8:00 PM Centenary (#4) 1 Oral Roberts (#1) 9
Game 3 5/22 12:00 PM South Dakota State (#3) 7 Centenary (#4) 3 Centenary (#4) eliminated
Game 4 5/22 4:00 PM Southern Utah (#2) 6 Oral Roberts (#1) 9
Game 5 5/22 8:00 PM South Dakota State (#3) 9 Southern Utah (#2) 4 Southern Utah (#2) eliminated
Game 6 5/23 2:00 PM Oral Roberts (#1) 6 South Dakota State (#3) 2 Oral Roberts (#1) wins Summit Championship
Game 7 5/23 6:00 PM




Sun Belt Tournament, Troy, AL
Game 1 5/20 10:00 AM Louisiana-Lafayette (#5) 11 Florida International (#4) 3
Game 2 5/20 1:30 PM Florida Atlantic (#8) 2 Middle Tennessee (#1) 13
Game 3 5/20 5:00 PM Louisiana-Monroe (#7) 4 Western Kentucky (#2) 14
Game 4 5/20 9:00 PM South Alabama (#6) 4 Troy (#3) 10
Game 5 5/21 10:00 AM Florida International (#4) 6 Florida Atlantic (#8) 16 Florida International (#4) eliminated
Game 6 5/21 1:45 PM Louisiana-Monroe (#7) 13 South Alabama (#6) 8 South Alabama (#6) eliminated
Game 7 5/21 6:00 PM Louisiana-Lafayette (#5) 5 Middle Tennessee (#1) 4
Game 8 5/21 9:45 PM Western Kentucky (#2) 14 Troy (#3) 11
Game 9 5/22 10:00 AM Florida Atlantic (#8) 7 Middle Tennessee (#1) 12 Florida Atlantic (#8) eliminated
Game 10 5/22 2:00 PM Louisiana-Monroe (#7) 16 Troy (#3) 1 Troy (#3) eliminated
Game 11 5/22 5:15 PM Louisiana-Lafayette (#5) 8 Middle Tennessee (#1) 17
Game 12 5/23 11:00 AM Western Kentucky (#2) 3 Louisiana-Monroe (#7) 11
Game 13 5/23 2:45 PM Louisiana-Lafayette (#5) 2 Middle Tennessee (#1) 6 Louisiana-Lafayette (#5) eliminated
Game 14 5/23 6:00 PM Western Kentucky (#2) 2 Louisiana-Monroe (#7) 4 Western Kentucky (#2) eliminated
Game 15 5/24 11:00 AM Middle Tennessee (#1) 3 Louisiana-Monroe (#7) 1 Middle Tennessee (#1) wins Sun Belt Championship
SWAC Tournament, Baton Rouge, LA
Game 1 5/20 10:00 AM Alcorn State (East #3) 5 Arkansas-Pine Bluff (West #2) 6
Game 2 5/20 1:30 PM Grambling State (West #3) 9 Jackson State (East #2) 7
Game 3 5/20 5:00 PM Texas Southern (West #4) 4 Mississippi Valley State (East #1) 0
Game 4 5/20 8:00 PM Alabama A&M (East #4) 3 Southern (West #1) 8
Game 5 5/21 10:00 AM Alcorn State (East #3) 8 Mississippi Valley State (East #1) 7 Mississippi Valley State (East #1) eliminated
Game 6 5/21 1:00 PM Jackson State (East #2) 17 Alabama A&M (East #4) 7 Alabama A&M (East #4) eliminated
Game 7 5/21 5:15 PM Arkansas-Pine Bluff (West #2) 0 Texas Southern (West #4) 6
Game 8 5/21 8:00 PM Grambling State (West #3) 2 Southern (West #1) 5
Game 9 5/22 10:00 AM Alcorn State (East #3) 3 Arkansas-Pine Bluff (West #2) 1 Arkansas-Pine Bluff (West #2) eliminated
Game 10 5/22 1:15 PM Jackson State (East #2) 1 Grambling State (West #3) 15 Jackson State (East #2) eliminated
Game 11 5/22 4:00 PM Texas Southern (West #4) 1 Alcorn State (East #3) 7
Game 12 5/23 1:00 PM Southern (West #1) 4 Grambling State (West #3) 5
Game 13 5/23 4:30 PM Texas Southern (West #4) 6 Alcorn State (East #3) 7 Texas Southern (West #4) eliminated
Game 14 5/23 8:00 PM Southern (West #1) 10 Grambling State (West #3) 9 Grambling State (West #3) eliminated
Game 15 5/24 2:00 PM Alcorn State (East #3) 10 Southern (West #1) 12 Southern (West #1) wins SWAC Championship
WAC Tournament, Honolulu, HI
Game 1 5/21 5:00 PM Nevada (#6) 3 San Jose State (#1) 5
Game 2 5/21 1:00 AM Hawaii (#5) 3 Louisiana Tech (#2) 4
Game 3 5/21 9:00 PM New Mexico State (#4) 7 Fresno State (#3) 4
Game 4 5/22 5:00 PM Nevada (#6) 4 Hawaii (#5) 5 Nevada (#6) eliminated
Game 5 5/22 9:00 PM San Jose State (#1) 3 Fresno State (#3) 6
Game 6 5/22 1:00 AM Louisiana Tech (#2) 5 New Mexico State (#4) 6
Game 7 5/23 5:00 PM San Jose State (#1) 14 Louisiana Tech (#2) 3 Louisiana Tech (#2) eliminated
Game 8 5/23 9:00 PM Hawaii (#5) 3 Fresno State (#3) 10 Hawaii (#5) eliminated
Game 9 5/23 1:00 AM New Mexico State (#4) 10 San Jose State (#1) 9 San Jose State (#1) eliminated
Game 10 5/24 6:00 PM New Mexico State (#4) 7 Fresno State (#3) 9
Game 11 5/24 9:45 PM New Mexico State (#4) 3 Fresno State (#3) 5 Fresno State (#3) wins WAC Championship
WCC Championship, Spokane, WA
Game 1 5/22 9:30 PM Loyola Marymount (#2) 3 Gonzaga (#1) 4
Game 2 5/23 6:00 PM Loyola Marymount (#2) 3 Gonzaga (#1) 14 Gonzaga (#1) wins WCC Championship
Game 3 5/24 3:00 PM







This page sponsored by iPowerWeb.

Site Meter
This page developed by Cynthia Mills.